Skip to main content

Paszteciki z kapustą, grzybami i przepiórczym jajkiem

By 18 grudnia, 201111 stycznia, 2018Boże Narodzenie, Okazje

Początkowo miałam robić kulebiak. Ale nie chciało mi się wyrabiać drożdżowego ciasta, czekać aż urośnie, wałkować, nadziewać, piec. Pomyślałam – niech będą krokiety, z naleśników. Te usmażę raz dwa, zawinę w nie kapustę, obtoczę w bułce tartej. Ale krokiety są takie zwyczajne… W takim razie owinę je kruchym ciastem (cały czas szukam coraz to nowszych zastosowań dla śmietanowego ciasta Maggie Beer) i będę mieć pieczone paszteciki z kapustą. A gdyby tak, dołożyć do farszu jajka? Tak, jak w kulebiaku, ale przepiórcze, bo paszteciki są przecież małe…

I tak, chcąc zaoszczędzić sobie pracy, wróciłam do punktu wyjścia. Tyle, że zamiast jednego dużego kulebiaka, zrobiłam kilka małych pieczonych pasztecików. Roboty było tyle samo, o ile nie więcej, ale z rezulatu jestem zadowolona na tyle, żeby się nim pochwalić 🙂 Pieczone paszteciki w kruchym cieście smakują rewelacyjnie na ciepło, zaraz po upieczniu. Ale, o dziwo, na drugi dzień, i zimne, i odgrzewane, też są bardzo dobre! I do barszczu, jak znalazł.

paszteciki-z-kapusta-grzybami-jajkiem-przepiorczym

 

Pieczone paszteciki z kapustą, grzybami i przepiórczym jajkiem

wychodzi 8 porcji, jako dodatek do barszczu

farsz kapuściano-grzybowy:

  • 1 łyżka oleju
  • 1/2 cebuli, pokrojonej w drobną kostkę
  • 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
  • 10 g suszonych grzybów, namoczonych i pokrojonych w cienkie paseczki (zachowaj wodę z moczenia!)
  • 350 g kiszonej kapusty, odciśniętej i drobno pokrojonej
  • 1 liść laurowy
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 1/2 łyżeczki majeranku
  • sól i pieprz, do smaku
Ciasto

przygotuj wg przepisu na kruche śmietanowe ciasto Maggie Beer.

Naleśniki

usmaż jak najcieńsze wg ulubionego przepisu lub wykorzystaj mój.

Farsz

Na patelni rozgrzej olej lub masło i zeszklij na nim cebulę. Dodaj czosnek, smaż na małym ogniu, przez 1 minutę, aż czosnek zacznie mocno pachnieć. Dodaj pokrojone grzyby i duś razem z cebulą i czosnkiem przez 3-4 minuty. Dodaj kapustę, razem z wodą, w której moczyły się grzyby (wodę najpierw przecedź przez gęste sitko), liść laurowy, ziele angielskie i majeranek. Duś pod przykryciem, dopóki kapusta nie zmięknie, około 1 godzinę. Od czasu do czasu zamieszaj i sprawdzaj, czy nie trzeba dolać wody. Gdy kapusta będzie miękka, odkryj patelnię, odparuj resztki płynu, jeśli to konieczne. Jeśli trzeba, dosól do smaku i dopraw pieprzem. Farsz przestudź.

Paszteciki

Schłodzone kruche ciasto  podziel na 4 części. Po kolei wałkuj każdą cienko – powinna wyjść nieco większa niż naleśnik. Rozwałkowane ciasto przykryj naleśnikiem. Kilka centymetrów od brzegów naleśnika wyłóż pasek z kapuścianego farszu, a na farsz, jedno za drugim, 2 jajka przepiórcze, przekrojone na pół. Przykryj je drugą porcją farszu (dla ułatwienia, podziel sobie farsz na 8 części, po 2 na każdy pasztecik). Zwiń w rulon (nie w roladę), sklej końcówki ciasta i połóż na blasze przykrytej papierem do pieczenia, uważając, by brzeg ciasta znalazł się na spodzie. Ponakłuwaj wierzch w kilku miejscach widelcem i posmaruj rozkłóconym jajkiem.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180˚C. Piecz 20-30 minut, aż paszteciki się zrumienią.

Wszystkie półprodukty do pasztecików: kruche ciasto, naleśniki oraz farsz, można przygotowac 1-2 dni wcześniej i trzymać w lodówce.

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny