Skip to main content

Paje dyniowe z orzechowym cukrem

By 30 października, 201220 stycznia, 2018ciasta, tarty i serniki, kuchnia amerykańska, Kuchnie świata, Na słodko

Upieczenie ciasta z dynią wydawało mi się kiedyś pomysłem absurdalnym. Może dlatego, że już samo jej jedzenie nie kojarzyło mi się dobrze, a wszytko przez niezbyt udany pierwszy kontakt z tym warzywem. Jednak każdy, kto twierdzi, że interesuje się kuchnią, za punkt honoru powinienien sobie postawić zwalczanie kulinarnych uprzedzeń.

Okazja do spróbowania pumpkin pie trafiła mi się, gdy zostałam zaproszona na świętowanie amerykańskiego Dnia Dziękczynienia. Ucieszyłam się z możliwości zjedzenia indyka, ale nie powiem, żebym czekała wtedy z niecierpliwością na deser. Odmówić spróbowania jednak nie wypadało. Dyniowy paj nie zawojował mojego serca od pierwszego kęsa, ale z czasem nauczyłam się go lubić. Metodą prób i będów doszłam do wniosku, że najbardziej lubię go w formie miniaturowych ciastek, w których warstwa dyniowego nadzienia jest dość cienka. Ale te z orzechowym cukrem pochłonęłam w błyskawicznym tempie. To są dyniowe paje dla mnie!

 ***
Przepis dodaję do akcji Festiwal Dyni
prowadzonej przez Beę w Kuchni 
Paje dyniowe
z syropem klonowym i orzechowym cukrem

wychodzą 4 ciastka o średnicy 11 cm

ciasto śmietanowe:

  • 250 g (11/2 szklanki) mąki
  • 200 g masła, zimnego, pokrojonego w kostkę
  • 125 ml (1/2 szklanki) gęstej, kwaśnej śmietany

 nadzienie dyniowe:

  • 1 szklanka dyniowego purée (kliknij tutaj)
  • 1/3 szklanki syropu klonowego
  • 1/2 szklanki kremówki
  • 2 jajka
  • 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej

dodatkowo:

  • cukier orzechowy (zobacz przepis poniżej)

 

Zacznij od zrobienia kruchego ciasta.

Masło i mąkę posiekaj w malakserze, aż zrobią się z nich okruchy. Dodaj część śmietany, kilka razy zamieszaj, dodaj resztę i miksuj, aż składniki z grubsza się połączą. Wyłóż na blat, uformuj z ciasta dysk i zawiń go w folię. Włóż do lodówki na 15-20 minut.

Schłodzone ciasto rozwałkuj bardzo cienko – na około 3 mm, najlepiej między arkuszami papieru do pieczenia lub folii. Wykrój z niego okręgi o średnicy nieco większej od foremek. Ciastem wyłóż foremki i wstaw je do lodówki na kwadrans.

Rozgrzej piekarnik do 200˚C.

Schłodzone ciasto ponakłuwaj widelcem, wyłóż papierem do pieczenia, wysyp ryżem, fasolą lub specjalnymi kulkami i piecz przez 15 minut. Wyjmij ryż razem z papierem, i piecz ciasto jeszcze przez 5  minut. Odstaw do lekkiego schłodzenia.

Zmniejsz temperaturę piekarnika do 160˚C

Zrób dyniowe nadzienie. Purée z dyni zmiksuj z syropem klonowym, kremówką, jajkami i gałką muszkatołową. Napełnij nim podpieczone (i lekko ostudzone) ciasto w foremkach. Wstaw do piekarnika i piecz około 30 minut, aż wierzch nadzienia się zetnie.

Przed podaniem paje posyp obficie cukrem orzechowym.

Cukier orzechowy
  • 1/3 szklanki orzechów włoskich, grubo posiekanych
  • 2 łyżki jasnego brązowego cukru
  • 1/4 łyżeczki cynamonu

Zmiksuj orzechy, cukier i cynamon. Używaj do posypywania ciast i deserów.

***

Pomysł na małe dyniowe paje znalazłam u Donny Hay, a kruche ciasto to znakomite i proste ciasto śmietanowe Maggie Beer, z które już pojawiło się na blogu, np. tutaj i tutaj.

10 komentarzy

Leave a Reply