Skip to main content

Hummus dyniowy

By 25 października, 201218 lutego, 2018dipy i hummusy, kuchnia bliskowschodnia, Kuchnie świata, Małe dania

Kilka z potraw na tegoroczny Festiwal Dyni, w tym dzisiejszy hummus dyniowy, przygotowałam wykorzystując purée dyniowe. Znam dwa sposoby na jego zrobienie – ugotowanie obranej, wydrążonej i pokrojonej w kostkę dyni w wodzie, albo jej upieczenie. I późniejsze zmiksowanie, oczywiście. Wolę ten drugi sposób, mus z upieczonej dyni po prostu bardziej mi smakuje.

Dyniowe purée robię tak:

Nastawiam piekarnik na 180°C.

Dynię o wadze około 1.2 kg obieram, przekrajam na pół i usuwam ze środka nasiona. Miąższ kroję w kostkę. Samego miąższu powinno zostać około kilograma. Pokrojoną dynię układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiam do piekarnika i piekę około 20 minut lub do momentu, kiedy będzie bardzo miękka.

Po ostygnięciu miksuję ją, a następnie przecieram przez sitko, żeby otrzymać doskonale gładkie purée.

Z tej ilości dyni wychodzą 3 szklanki purée.

Dyniowe purée można wykorzystać na wiele sposobów, a jednym z prostszych jest przerobienie go na hummus. Swój potraktowałam bardzo łagodnie i nie dodałam zwyczajowych bliskowschodnich przypraw, z wyjątkiem czosnku i soku z cytryny. Wszystko po to, by pozwolić dyni wyjść na pierwszy plan. Wyszedł, moim skromnym zdaniem, bardzo udany dip. Spróbujcie! I nie zapomnijcie o ciepłej picie.

 ***
Przepis dodaję do akcji Festiwal Dyni
prowadzonej przez Beę w Kuchni 
Hummus dyniowy

3-4 porcje na przystawkę

  • 3/4 szklanki ciecierzycy, ugotowanej lub z puszki
  • 2 łyżeczki tahini
  • 1 ząbek czosnku, posiekany
  • 1 łyżka oliwy + trochę do polania
  • 1 łyżka soku z cytryny lub do smaku
  • 3/4 szklanki dyniowego purée
  • 1/4 łyżeczki soli morskiej lub do smaku

dodatkowo:

  • natka pietruszki, grubo posiekana
  • szczypta lub dwie słodkiej papryki w proszku
  • pita, najlepiej ciepła

Odłóż kilka ziaren ciecierzycy na bok, do późniejszego przybrania. Zostaw też trochę wody z gotowania ciecierzycy (lub tej, która była w puszcze). Resztę ciecierzycy zmiksuj na gładko z tahini, czosnkiem, oliwą i sokiem z cytryny. Wymieszaj z dyniowym purée i posól do smaku. Jeśli hummus będzie za gęsty, dodawaj po łyżce wody z gotowania ciecierzycy (lub z puszki) dopóki nie osiągnie pożądanej konsysytencji.

Hummus rozsmaruj na talerzu, posyp odłożoną wcześniej ciecierzycą, natką pietruszki i słodką papryką. Delikatnie polej oliwą.

Podawaj z ciepłą pitą.

30 komentarzy

© 2018 Magazyn Kuchenny