Skip to main content

Ajerkoniak (likier jajeczny)

By 3 kwietnia, 201425 września, 2018Boże Narodzenie, kuchnia polska, Napoje, Okazje, Wielkanoc

Cykl jajecznych przepisów zacznę od mocnego uderzenia. Po pierwsze, warto na początek zrobić miłe wrażenie. Po drugie likier swoje powinien odstać, a będzie nam jeszcze potrzebny (patrz: link poniżej), nie tylko do smakowania w piękne wiosenne wieczory. Lojalnie uprzedzam, że u nas po tygodniu „testowania” została go tylko połowa, co warto wziąć pod uwagę i dokonać odpowiednich przeliczeń. Mój ajerkoniak zrobiłam na śmietance kremówce i mleku skondensowanym, dzięki czemu, pomimo dodania wódki ma przyjemną konsysyencję słodkiej śmietanki. Jeśli lubicie gęste likiery, dajcie mocniejszy alkohol, czyli spirytus, ale w mniejszej ilości. Ale ajerkoniak i tak zgęstnieje, jeśłi trochę postoi.

Zobacz przepis na babkę z ajerkoniakiem i lukrem ajerkoniakowym oraz shake waniliowy z ajerkoniakiem.

ajerkoniak-likier-jajeczny

Ajerkoniak – likier jajeczny

wychodzi ok. 375 ml

  • 2 żółtka
  • 2 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • 125 ml (½ szklanki) mleka skondensowanego, słodzonego
  • 125 ml (½ szklanki) śmietanki kremówki
  • 125 ml (½ szklanki) wódki, w temperaturze pokojowej*
  • ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego, lub do smaku

Żółtka ubij z cukrem i szczyptą soli na parze – postaw metalową miskę z żółtkami na garnku z nieiwelką ilością lekko pyrkającej wody i ubiajaj, aż wyraźnie zwiększą objętość, zgęstnieją i zbieleją. Gdyby miska robiła się za gorąca (nie można dopuścić do ścięcia się żółtek) zdejmij ją na chwilę z garnka. Jednocześnie w drugim garnku wymieszaj i podgrzej mleko skondensowane ze śmietanką.

Do ubitych żółtek, już zdjętych z ognia, dolewaj powoli mieszankę mleka i śmietanki, następnie cienkim strumieniem – żeby likier się nie zwarzył – wlej wódkę, przez cały czas wszystko ubijając. Na koniec wymieszaj z ekstraktem waniliowym.

Przelej do szklanego słoika lub butelki, zamknij i wstaw do lodówki na 5-7 dni, żeby smak likieru „dojrzał”.

Na świeżo ubitym likierze będzie dużo lekkiej pianki, która opadnie po kilku dniach w lodówce opadnie. Ale równie można ją po prostu zjeść 🙂

* Ten likier jajeczny ma konsystencję gęstej, ale płynnej słodkiej śmietanki. Jeśli wolisz bardziej gęsty likier, zmniejsz ilość wódki lub zamiast niej użyj spirytusu (oczywiście dużo mniej).

ajerkoniak-kieliszek

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny