Przepyszna przystawka z siekanych filetów śledziowych, czyli tatar ze śledzia. Solone filety musimy najpierw wymoczyć, by pozbyć się z nich nadmiaru soli. A potem kroimy je w drobną kostkę i – hulaj dusza – dodajemy do nich to, co najbardziej lubimy z dodatków do tradycyjnego tatara. Czyli posiekane korniszony lub ogórki konserwowe, grzybki marynowane i oczywiście cebulę, bo bez niej tatar ze śledzia się nie liczy. Mieszamy z jakimś fajnym olejem (u nas rzepakowy, wyciskany na zimno), doprawiamy świeżo mielonym pieprzem, musztardą, sokiem z cytryny, odrobiną sosu worcestershire. A jeśli zdarzy wam się, tak jak nam ostatnio, kompletnie wypłukać śledzie z soli, dodajcie jej trochę do gotowego tatara.
Zobacz też przepis na śledzie z marynowanymi grzybami
Tatar ze śledzia
z cebulką, ogórkiem i grzybkami marynowanymi
2-3 porcje
- 2 filety śledziowe
- ½ małej cebuli (4 łyżki posiekanej)
- 1-2 ogórki konserwowe lub kilka korniszonów (4 łyżki posiekanych)
- 2-3 grzybki marynowane (2 łyżki posiekanych)
- 1 łyżka oleju rzepakowego, wyciskanego na zimno
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- ½ łyżeczki ostrej musztardy (sarepska lub dijon)
- ½ łyżeczki soku cytrynowego
- śweżo mielony pieprz, czarny lub cytrynowy, do smaku
- kilka kropli sosu worcestershire
- opcjonalnie: sól, do smaku
- opcjonalnie: posiekane jajko na twardo, kapary, natka pietruszki, pieczywo
Filety śledziowe namocz w zimnej wodzie przynajmniej na 2-3 godziny, by wypłukać nadmiar soli. Zmień wodę w trakcie moczenia, jeśli będzie trzeba. Wymoczone filety osącz i osusz, następnie pokrój w drobną kostkę. Cebulę, ogórki i grzybki również pokrój w drobną kostkę i wymieszaj ze śledziami, olejem i natką pietruszki. Dopraw musztardą, sokiem z cytryny, świeżo mielonym pieprzem oraz sosem worcestershire. Wymieszaj, spróbuj, czy nie trzeba dodać więcej przypraw i ewentualnie soli. Odstaw na 10-15 minut, następnie wyłóż w porcjach na talerzach lub półmisku.
Przed podaniem tatar ze śledzia możesz posypać jajkiem, ugotowanym na twardo, wystudzonym i posiekanym, kaparami oraz natką pietruszki. Podawaj z ciemnym pieczywem.
Tatara ze śledzia najlepiej jest jeść na świeżo, krótko po przygotowaniu.
Chętnie bym skosztowała 🙂 Wygląda rewelacyjnie 🙂
I smakuje tak samo 🙂