Śledzie z marynowanymi grzybami włożyliśmy do słoika w sobotę, w niedzielę wieczorem nie było już połowy, bo z godziny na godzinę robiły się coraz lepsze. W planach mieliśmy co prawda śledzie z suszonymi grzybami, ale nagle obojgu nam zamarzyło się coś bardziej chrupiącego i kwaskowatego. Stąd cebula, ogórki konserwowe i marynowane podgrzybki. To dobry przepis na śledziowe filety w oleju dla miłośników śledzi, rybnych zakąsek i klasycznych marynat. Dobrze jest jeśli śledzie z dodatkami postoją w lodówce przynajmniej przez noc, zanim zaczniecie je jeść. Jeszcze lepiej, jeśli dacie im na to 24 godziny. Do ich zalania wystarczy zwykły olej o neutralnym smaku, na przykład rzepakowy, ale jeśli chcecie nadać im bardziej odświętnego charakteru, wybierzcie olej rzepakowy tłoczony na zimno lub pomieszajcie oba rodzaje pół na pół.
Wszystkie przepisy świąteczne znajdziecie w zakładce Okazje: Boże Narodzenie
Śledzie z marynowanymi grzybami i ogórkami konserwowymi
6-8 porcji na przekąskę
- 500 g filetów śledziowych, solonych
- 1 łyżka musztardy Dijon
- świeżo mielony pieprz, do smaku
- 6 marynowanych podgrzybków
- 3 nieduże ogórki konserwowe
- 2 średnie cebule cukrowe
- szczypta soli
- olej rzepakowy, wg potrzeby (ok. 6 łyżek)
Filety śledziowe namocz, przynajmniej na kilka godzin, aby wypłukać je nadmiaru soli. Osącz na sitku i osusz ręcznikiem papierowym. Każdy filet pomaruj cienką warstwą musztardy i lekko posyp świeżo mielonym pieprzem – od strony bez skóry. Filety złóż po dwa, jak kanapkę, posmarowaną stroną do środka i odłóż na kwadrans, następnie pokrój każdy na 3-4 kawałki.
Podgrzybki i ogórki konserwowe pokrój w drobną kostkę, cebulę w średnią kostkę. Lekko posól, wymieszaj i odstaw na kwadrans.
Śledzie ułóż ciasno w słoiku (min. 750 ml), warstwami, przesypując je mieszanką cebuli, ogórków i grzybów. Zalej olejem w takiej ilości, aby przykrył wszystko cienką warstwą . Słoik zamknij i odstaw do lodówki na 24 godziny.
Do zalania śledzi możesz użyć zwykłego oleju rzepakowego lub oleju rzepakowego tłoczonego na zimno – będą jeszcze lepsze.
Zamiast ogórków konserwowych możesz użyć korniszonów.
Jak dlugo moga postac takie sledzie? Jak rozumiem dlugie lezakowanie nie jest im pisane – ale gdybym chciala przygotowac je z wyprzedzeniem i schowac w lodowce?
Przepraszam za takie pytanie, ale sledziowa nie jestem i doswiadczenia mi brak:-) a bardzo mi sie one podobaja i tacie bym przygotowala.
Na oko, to 2 tygodnie, chyba?
Serdecznie
Anna
Aniu, ze względu na surową cebulę przechowywałabym te śledzie w lodówce maksymalnie 5-7 dni i upewniła się, że są dokładnie zalane olejem, tak by na pewno nic ponad jego powierzchnię nie wystawało. Pozdrowienia dla taty 🙂
Bea, dzieki za odpowiedz. Przygotuje je przed wyjazdem i zawioze tacie do domu. Powinny dotrwac. Moc serdecznosci
Anna
Mam nadzieję, że tacie posmakują!
Czy mozna użyć olej z oliwek?
Gosiu, ze względu na specyficzny smak oliwy do solonych śledzi bym jej nie użyła, nie grają mi te dwa smaki razem.
Kocham WSZYSTKIE śledzie<3
Ja też!
Takich jeszcze nie jadłam, ale myślę, że by mi zasmakowały 🙂
Dzisiaj dojadamy resztki i co? I teraz są najlepsze!
robię je dzisiaj tyle że cebulę obgotuję do miękkości i by się pozbyć goryczki. śledzi użyję z oleju (takie tylko mam) więc sprawa oleju już mi odpadnie.
Cukrową można spokojnie na surowo lub sparzoną