Skip to main content

Śledzie z marynowanymi grzybami

Śledzie z marynowanymi grzybami włożyliśmy do słoika w sobotę, w niedzielę wieczorem nie było już połowy, bo z godziny na godzinę robiły się coraz lepsze. W planach mieliśmy co prawda śledzie z suszonymi grzybami, ale nagle obojgu nam zamarzyło się coś bardziej chrupiącego i kwaskowatego. Stąd cebula, ogórki konserwowe i marynowane podgrzybki. To dobry przepis na śledziowe filety w oleju dla miłośników śledzi, rybnych zakąsek i klasycznych marynat. Dobrze jest jeśli śledzie z dodatkami postoją w lodówce przynajmniej przez noc, zanim zaczniecie je jeść. Jeszcze lepiej, jeśli dacie im na to 24 godziny. Do ich zalania wystarczy zwykły olej o neutralnym smaku, na przykład rzepakowy, ale jeśli chcecie nadać im bardziej odświętnego charakteru, wybierzcie olej rzepakowy tłoczony na zimno lub pomieszajcie oba rodzaje pół na pół.

Wszystkie przepisy świąteczne znajdziecie w zakładce Okazje: Boże Narodzenie

MK--sledzie--z--marynowanymi--grzybami

Śledzie z marynowanymi grzybami i ogórkami konserwowymi

6-8 porcji na przekąskę

  • 500 g filetów śledziowych, solonych
  • 1 łyżka musztardy Dijon
  • świeżo mielony pieprz, do smaku
  • 6 marynowanych podgrzybków
  • 3 nieduże ogórki konserwowe
  • 2 średnie cebule cukrowe
  • szczypta soli
  • olej rzepakowy, wg potrzeby (ok. 6 łyżek)

Filety śledziowe namocz, przynajmniej na kilka godzin, aby wypłukać je nadmiaru soli. Osącz na sitku i osusz ręcznikiem papierowym. Każdy filet pomaruj cienką warstwą musztardy i lekko posyp świeżo mielonym pieprzem – od strony bez skóry. Filety złóż po dwa, jak kanapkę, posmarowaną stroną do środka i odłóż na kwadrans, następnie pokrój każdy na 3-4 kawałki.

Podgrzybki i ogórki konserwowe pokrój w drobną kostkę, cebulę w średnią kostkę. Lekko posól, wymieszaj i odstaw na kwadrans.

Śledzie ułóż ciasno w słoiku (min. 750 ml), warstwami, przesypując je mieszanką cebuli, ogórków i grzybów. Zalej olejem w takiej ilości, aby przykrył wszystko cienką warstwą . Słoik zamknij i odstaw do lodówki na 24 godziny.

Do zalania śledzi możesz użyć zwykłego oleju rzepakowego lub oleju rzepakowego tłoczonego na zimno – będą jeszcze lepsze.

Zamiast ogórków konserwowych możesz użyć korniszonów.

MK--sledzie--z--marynowanymi--grzybami--i--ogorkiem--konserwowym

 

12 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny