Śledzie z cebulką w sosie winegret to nasza wariacja na temat popularnych śledzi w oleju z cebulą. Filety śledziowe najpierw moczymy, by pozbyć się z nich nadmiaru soli, następnie przekładamy w słoiku posiekaną i sparzoną cebulą, i zalewamy sosem winegret. Sos winegret do śledzi robimy z dobrego oleju sałatkowego, np. słonecznikowego, octu jabłkowego oraz aromatycznych przypraw – majeranku, jałowca, gorczycy, gałki muszkatołowej i ziela angielskiego. Przyprawy w ziarnach, czyli jałowiec, gorczycę i ziele angielskie trzeba utłuc przed dodaniem do sosu – mają wyglądać, jak grubo mielony pieprz. Gałkę muszkatołową też najlepiej będzie zetrzeć na świeżo. Dla przełamania kwaśnego smaku sosu dodajemy do niego niewielką ilość cukru.
Zobacz też przepis na śledzie z marynowanymi grzybami
Śledzie z cebulką w sosie winegret
na słoik ok. 1 litr
- 8 filetów śledziowych a’la matjas (800-900 g)
- 1 duża cebula, pokrojona w drobną kostkę
- 1 szklanka oleju słonecznikowego
- ½ szklanki octu jabłkowego
- 1 łyżeczka cukru
- 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 2 liście laurowe, połamane
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1 łyżeczka utłuczonych ziaren jałowca
- ½ łyżeczki utłuczonej gorczycy
- ½ łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- ¼ łyżeczki utłuczonego ziela angielskiego
Filety śledziowe namocz w zimnej wodzie, przynajmniej na 2-3 godziny lub na noc, by pozbyć się z nich nadmiaru soli. Po wymoczeniu osącz je i oszusz, następnie pokrój każdy filet na 3-4 kawałki.
Pokrojoną cebulę wyłóż na sitko i przelej wrzątkiem. Zostaw na sitku do osączenia.
W miseczce wymieszaj olej z octem jabłkowym oraz wszystkimi przyprawami.
W słoiku układaj ciasno kawałki śledzi, przesypując je sparzoną cebulą. Zalej sosem, tak by dobrze przykrył śledzie. Zamknij szczelnie słoik i odstaw na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej, następnie wstaw do lodówki.
Śledzie z cebulką w sosie winegret można jeść już na drugi dzień, ale najlepsze będą po trzech dniach, gdy dobrze przejdą smakiem przypraw.
Olej słonecznikowy możesz zastąpić innym dobrym olejem sałatkowym lub olejem rzepakowym wyciskanym na zimno.
Pyszna klasyka 🙂 Mniam…
Śledzik zawsze dobry 😉