Skip to main content

Pierogi z kaczki z soczystym farszem

By 17 grudnia, 201521 stycznia, 2018Boże Narodzenie, kuchnia polska, Okazje

Jeżeli unikacie farszu do pierogów z gotowanego mięsa, bo bywa zbyt suchy, nie bójcie się. Te pierogi takie nie będą. Nasze pierogi z kaczki, choć zrobione z gotowanego mięsa są bardzo soczyste. A wszystko dzięki dwóm prostym trikom. Po pierwsze, mięso po ogotowaniu studzimy w wywarze, dzięki temu nasiąka nim i po zmieleniu jest miękkie i delikatne. Oprócz tego do farszu dodajemy mocno zredukowany wywar, w którym mięso się gotowało. Trzeba go odparować tak, by zostało tylko kilka łyżek i wmieszać w farsz. Doda mu smaku i niesamowitej soczystości. Teraz tylko trzeba zabrać się do lepienia. Wybierzecie miękkie i elastyczne ciasto, żeby dało się zmieścić w nim jak najwięcej nadzienia.

Pierogi z kaczki podaj z czerwoną kapustą duszoną z jabłkami lub w czerwonym winie, albo z sałatką z kapusty i mandarynek. Możesz je polać odrobiną oleju rzepakowego tłoczonego na zimno.

MK--pierogi--z--kaczka--i--czerwona--kapusta

Pierogi z kaczki z soczystym farszem

na 25-26 pierogów

  • 4 kacze nogi (razem ok. 1 kg)
  • sól + majeranek do nacierania
  • warzywa: 1 mała cebula, ½ marchewki, ½ pietruszki, plasterek selera, biała część pora (opcja)
  • przyprawy: 1 ząbek czosnku, 1 liść laurowy, 2 ziela angielskie, ¼ łyżeczki pieprzu
  • 25-26 krążków z ciasta na pierogi (np. maślankowego – przepis poniżej)

Nogi z kaczki natrzyj solą i majerankiem, następnie obsmaż z obu stro na złoty kolor (bez tłuszczu, wytopi się go sporo z kaczki). Przełóż do garnka, jak najmniejszego i dodaj warzywa oraz przyprawy. Zalej wodą, tak by lekko zakryła mięso, delikatnie posól. Doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień do minimum i gotuj kaczkę, pod przykryciem, aż zmięknie (u mnie: 2 godziny). Zostaw do ostudzenia w wywarze, może być na noc.

Wyjmij nogi z ostudzonego wywaru. Obierz mięso z kości, razem ze skórą, dodaj do niego warzywa z wywaru i dwukrotnie zmiel je w maszynce przez sitko o drobnych oczkach. Resztę wywaru podgrzej, przecedź i gotuj dalej, aż większość odparuje i zostanie tylko 4-6 łyżek bardzo esencjonalnego bulionu. Wymieszaj go z farszem. Sprawdź smak farszu i jeśli trzeba, dosól do smaku.

Uformuj kulki z farszu, każda wielkości 2 łyżek (30 ml). Farszem nadziewaj duże (ok. 9 cm) krążki z ciasta pierogowego i zlepiaj w półksiężyce. Pierogi wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj 2 minuty od wypłynięcia. Przekładaj na lekko posmarowaną olejem blachę.

Podawaj od razu po ugotowaniu lub odsmażone.

Porady:

Zbierz tłuszcz, który wytopi się podczas smażenia kaczki i ten który zbierze się na wystudzonym wywarze. Można na nim później odsmażyć pierogi lub dodać do pieczonych lub smażonych ziemniaków.

Kaczkę najlepiej jest ugotować dzień przed planowanym lepieniem pierogów, żeby mogła zupełnie wystygnąć w wywarze.

To są pierogi z dużą ilością farszu, więc żeby bez problemu je zlepić wybierz elastyczne ciasto, np maślankowe – przepis poniżej lub zaparzane – przepis znajdziesz >tutaj<. Nie wałkuj go też zbyt cienko.

Maślankowe ciasto na pierogi

na 25-26 dużych krążków

  • 400 g mąki uniwersalnej + trochę do podsypania
  • 300-400 ml maślanki
  • szczypta soli

Mąkę przesiej do miski. Wlej 300 ml maślanki, dodaj sól i zacznij zagniatać ciasto. Gdyby było za twarde, dodawaj po trochu resztę  maślanki. Przełóż na blat i dokończ zagniatanie, podsypując mąką. Zagniecione ciasto zawiń w folię i odstaw na pół godziny do lodówki, żeby odpoczęło.

Ciasto podziel na dwie części. Wałkuj je po kolei, podsypując delikatnie mąką. Wycinaj odpowiedniej wielkości krążki (9 cm do pierogów z kaczką). Resztki ciasta ponownie zagnieć i rozwałkuj. Wycięte krążki ciasta trzymaj pod ściereczką, żeby nie wysychały.

10 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny