Skip to main content

Manooshe na trzy sposoby

By 24 lipca, 201418 lutego, 2018kuchnia bliskowschodnia, Kuchnie świata, Pieczywo

Miłością do chlebków manooshe zaraziła mnie moja libańska znajoma. Na jej stole pojawiają sie prawie codziennie, choć wcale codziennie ich nie robi. Ciasto nastawia raz na jakiś czas, dzieli je na porcje i zamraża. Wyjmuje i odpieka, kiedy chce i ile chce. Tak się mają u niej rzeczy, kiedy mieszka poza Libanem, bo w Libanie ma piekarnie z tym (i innym) pieczywem, na każdym rogu, więc w ogóle nie musi ich robić.

A ja w chlebkach manooshe zakochałam się z miejsca. Może nie tyle w samych chlebkach – ciasto przypomina to na pizzę, więc nie jest niczym niezwykłym – ale w dodatkach do nich. Z wypróbowanych przeze mnie, chciałabym wam polecić trzy.

Pierwszy, to chlebek posmarowany zatarem wymieszanym z oliwą, chyba najbardziej popularny. Prosto, a niebywale smacznie. Za zatarem warto się rozejrzeć, albo poprosić o przywiezienie kogoś podróżującego na Bliski Wschód.  Drugi sposób – też nie jest skomplikowany. Chlebek wystarczy posypać dukką, gotową mieszanką przypraw, na którą niedawno podawałam przepis. Trzeci – to mój mały eksperyment. Powstał przypadkiem, gdy został mi już tylko jeden chlebek, a składników do posmarowania na dwa chlebki, i to różne. Wyszło tak smacznie, że trzeba było je robić jeszcze raz.

manooshe-z-zatarem

z zatarem

 

Manooshe – libański chlebek
  • 7g suchych drożdży
  • ½ łyżeczki cukru
  • ½ szklanki + 1 szklanka ciepłej wody
  • 600 g (4 szklanki) mąki chlebowej + do podsypywania
  • 1½ łyżeczki soli morskiej
  • 4 łyżki oliwy + trochę do smarowania miski

Drożdże rozpuść z cukrem w ½ szklanki wody. Dodaj do mąki, razem z solą, oliwą i resztą wody. Wyrób, ręcznie lub w maszynie, gładkie, elastyczne i miękkie ciasto. W razie potrzeby dodaj więcej mąki lub wody.

Ciasto włóż do miski posmarowanej lekko oliwą. Przykryj folią i odstaw w ciepłe miejsce aż podwoi objętość, 1-2 godziny.

Wyrośnięte ciasto podziel na 10 porcji-kulek. Po kolei wałkuj je lub rozciągaj dłońmi na płaskie placki, ok. 20 cm. Odkładaj na blat podsypany lekko mąką, na 20-25 minut, przykrywając ścierką.

Placki posyp przyprawami lub smaruj pastą i piecz około 5 minut w bardzo mocno nagrzanym piekarniku, minimum 250ºC.

Ciasto na ten chlebek można też zrobić ze zwykłej mąki pszennej lub z mieszanki mąk – białej i z pełnego przemiału. Tej drugiej nie więcej niż połowa i trzeba będzie dodać też trochę więcej wody.

Piekąc te chlebki, wstawiam do piekarnika blachę odwróconą do góry nogami, po to, żeby potem łatwo można niej było zsuwać placki. Blacha wędruje na najwyższy poziom, oczywiście pod włączoną górną grząłkę. Chlebki pieką się wtedy błyskawicznie.

W takim razie, jeszcze tyko dodatki i możecie piec.

manooshe-z-dukka

z dukką

Smarowidło z zatarem

Wymieszaj 2 łyżeczki zataru z dwiema łyżeczkami oliwy. Rzosmaruj na chlebku Posyp lekko sola, jeśli chcesz.

Smarowidło z dukką

2 łyżeczki dukki i 2 łyżeczki oliwy wymieszaj i rozsmaruj na chlebku.

Smarowidło jogurtowe

1 łyżkę jogurtu greckiego wymieszaj z łyżeczką oliwy, ¼ łyżeczki harissy i szczyptą kminu. Rozsmaruj na chlebku i posyp łyżką posiekanej dymki/szczypiorku, łyżeczką sezamu i solą.

Uwaga: Każda porcja smarowidła starcza na 1 chlebek. Chlebki smarujemy przed pieczeniem.

manooshe-z-jogurtem

z jogurtem

 

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny