Skip to main content

Dukkah – przepis na mieszankę przypraw

Dukkah (także duqqa lub dakka), mieszanka przypraw i uprażonych orzechów, pochodząca z Egiptu, zaczęła się ostatnio pojawiać w naszych blogowych przepisach i pewnie wróci tu jeszcze nie raz. A to dlatego, że zrobiliśmy jej sporo i teraz dodajemy, gdzie tylko się da. I wszędzie nam pasuje! No, prawie wszędzie, ale naprawdę warto mieć jej choć trochę pod ręką.

Nie ma jedynego słusznego przepisu na dukkę i można do niej użyć tego, co się lubi, pomijając składniki nie tak chętnie używane (ale polecam spróbowanie i tych mniej lubianych, choćby w minimalnej ilości – może się okazać, że w tej kombinacji zaczynają nagle objawiać nowe oblicze).

W przypadku dukki, eksperymentowanie jest więc jak najbardziej wskazane. Poza orzechami, najczęściej laskowymi (ale kto nam zabroni dodać włoskie? albo słonecznik?) dla mnie mnie obowiązkowe są kmin i kolendra. A dalej – hulaj dusza! Dodajemy, co chcemy i ile chcemy, lub poprzestajemy na wersji minimalistycznej. Sezam, skórka pomarańczowa, chili, suszona mięta – każdy może znaleźć swoją ulubioną mieszankę i swoje ulubione proporcje składników.

Uwaga – trudno poprzestać na jednym razie. To mieszanie wciąga!

dukkah-jak-zrobic

Dukkah

wychodzi ok. 300 ml (1¼ szklanki)

  • 100 g orzechów laskowych (niepełna szklanka)
  • 3 łyżki wyłuskanych ziaren słonecznika
  • 3 łyżki ziaren sezamu
  • 3 łyżki kolendry w ziarnach
  • 1 łyżka kminu rzymskiego w ziarnach
  • 1 łyżeczka pieprzu białego w ziarnach
  • 1 łyżeczka nasion fenkułu włoskiego
  • 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki w proszku
  • 1 łyżeczka soli morskiej

Orzechy upraż na suchej patelni lub w piekarniku, aż się lekko zrumienią. Jeśli mają skórkę, usuń jej tyle, ile się da, a orzechy drobno posiekaj. Słonecznik upraż i posiekaj.

Wszystkie przyprawy, oprócz papryki i soli praż na suchej patelni, aż zaczną mocno pachnieć – każdą przyprawę oddzielnie. Przesyp wszystkie razem do moździerza lub blendera i utrzyj ręcznie lub zmiksuj. Część przypraw powinna się zamienić w niezbyt drobny proszek, część może pozostać w grubszych kawałkach. Do przypraw dodaj orzechy i słonecznik, krótko ucieraj lub miksuj do połączenia składników. Wymieszaj z papryką oraz solą.

Mieszankę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Zamiast, albo oprócz, orzechów laskowych wypróbuj wersję z innymi orzechami, migdałami lub pistacjami.

Zamiast, lub oprócz, białego pieprzu możesz dodać pieprz kolorowy lub chili w płatkach.

Mieszankę możesz wzbogacić o startą i ususzoną skórkę pomarańczową, suszoną miętę lub kolendrę.

Kilka prostych sposobów na użycie tej mieszanki przypraw pokażę w następnym poście.

4 komentarze

  • majka pisze:

    Gdzies kiedys widzaialm i czytalam o tej przyprawie ale jeszcze sama nie robilam 🙂 Swietnie, pewnie mi sie przyda bo na pewno znajde kilka przepisow w moich ksiazkach na jej wykorzystanie.

    Usciski 🙂

  • Kinga pisze:

    Z awokado smakuje wybornie. Moja wersja jest z orzechami laskowymi – 100g, pistacjami 50g, sezamem 100g, pieprzem – 1 łyżka , kuminem 2 łyżki, kolendrą- 2 łyżki i solą – 1/2 łyżeczki. Uwielbiam. Ale z chęcią spróbuję Twojej. Brzmi zachęcająco

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny