Skip to main content

Lodowe tiramisu

Ponieważ dochodzą mnie wieści, że w Polsce pada i pogoda jest raczej  nieszczególna (miejmy nadzieję, że to chwilowe) będzie to ostatni w tegorocznej serii postów z lodami. Ale – będę dalej testować przepisy i jeśli trafię na wyjątkowo dobry, a warunki będą temu sprzyjać, na pewno się nim podzielę. Pomysł na zrobienie tiramisu z lodów jest genialny w swej prostocie. Jeden z tych, przy których zastanawiam się, czemu sama na niego nie wpadłam. Jeśli się wykorzysta kupne lody, lodowe tiramisu jest gotowe w parę minut (plus mrożenie, oczywiście). Można też specjalnie do niego zrobić lody domowe, wtedy, oprócz oczywistej satysfakcji, ma się też ułatwione układanie lodowej masy w foremce, bo ta prosto z maszny jest jeszcze miękka.

W jednym i drugim wypadku mamy fantastyczny mrożony deser.

lodowe tiramisu

Lodowe tiramisu

na foremkę o pojemności około 1½ litra

  • 1 litr lodów (np. mascarpone lub waniliowe)
  • 1/2 szklanki mocnej kawy, zimnej
  • 1/4 szklanki likieru kawowego (np. Kahlua)
  • 100-150 g podłużnych biszkoptów (np. Savoiardi)
  • 100 g gorzkiej czekolady, startej

Lody przełóż z zamrażalnika do lodówki na kilkanaście minut przed rozpoczęciem przygotowywania deseru, żeby nieco zmiękły. Jeśli chcesz zrobić domowe lody możesz ich użyć zaraz po ukręceniu w maszynie.

Podłużną foremkę-keksówkę wyłóż folią spożywczą lub papierem do pieczenia. Wystudzoną kawę wymieszaj z likierem kawowym.

Ponieważ deser będzie układany w formece do góry nogami, zacznij od wyłożenia dna keksówki mniej więcej 1/3 lodów. Na lody połóż warstwę biszkoptów, na moment zamoczonych w kawie z likierem (nasiąknąć ma tylko zewnętrzna warstwa, nie całe ciastko). Biszkopty posyp 2/3 startej czekolady i przykryj  resztą lodów. Uderz foremka kilka razy o blat, żeby lody równo w niej ułożyły. Na wierzchu, który później będzie dnem, połóż resztę biszkoptów, umaczanych w kawie z likierem. Dociśnij je lekko, przykryj folią i wstaw do zamrażalnika, żeby lody stwardniały.

Przed podaniem wyjmij tiramisu z foremki, usuń folię a wierzch deseru posyp resztą startej czekolady.

Lodowe tiramisu powstało według pomysłu z Delicious /Australia

36 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny