Skip to main content

Domowe lody waniliowe

By 19 czerwca, 20123 kwietnia, 2024lody i mrożone desery, Na słodko

Ponieważ moja sorbetiera przeszła już chrzest bojowy z truskawkowym sorbetem, znalazłam dla niej poważniejsze zadanie – domowe lody waniliowe. Waniliowe, bo to mój ulubiony smak. I, uwaga, uwaga! Te lody są zrobione bez użycia jajek, mają smak waniliowo-mleczno-śmietankowy. Niecodziennym dodatkiem jest dżem i można tu użyć dowolnego dżemu, byle był jasny. Pektyny z dżemu sprawią, że pomimo braku jajek, te lody będą wystarczająco gładkie i kremowe.

Najbardziej smakowały mi podane z owocami leśnymi.

Domowe lody waniliowe z owocami leśnymi

Domowe lody waniliowe
  • 13/4 szklanki kremówki
  • 11/4 szklanki mleka
  • 150 g (3/4 szklanki) cukru
  • 2 łyżki dżemu brzoskwiniowego (lub innego w jasnym kolorze)
  • 1 laska wanilii

Kremówkę i mleko wlej do garnka, dodaj cukier, dżem oraz przekrojoną na pół laskę wanilii (wyskrob z niej ziarenka i również dodaj je do garnka). Podgrzewać, na średnim ogniu, mieszając, dopóki zawartość garnka nie osiągnie temperatury 75˚C (w wersji bez termometru – dopóki od dna garnka nie zaczną się odrywać małe bąbelki).

Zdejmij garnek z ognia i odstaw, żeby ostygł. Chłodny płyn przelej do zamykanego pojemnika i wstaw do lodówki na cała noc.

Na drugi dzień płyn przecedź i zamroź w maszynie do lodów/sorbetierze, zgodnie z instrukacjami producenta. W trakcie mieszania i mrożenia lody powinny zwiększyć objętość przynajmniej o połowę. Gdy będą już puszyste, przełóż je do zamykanego pojemnika i wstaw do zamrażarki na godzinę lub dłużej, żeby stwardniały (świeżo wyjęte z maszyny będą dość miękkie).

Jeśli chcesz przechowywać lody dłużej, przykryj je kawałkiem papieru do pieczenia lub pergaminu, co zabezpieczy ich powierzchnię przed wysychaniem. I zawsze szczelnie zamykaj pojemnik.

Propozycja podania:

Garść świeżych lub mrożonych owoców jagodowych posyp lekko cukrem i odstaw na 20-30 minut, aż owoce puszczą sok, a cukier się rozpuści. Od czasu do czasu delikatnie zamieszaj. Lody polej owocami z syropem i posyp kilkoma listkami mięty.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny