Skip to main content

Lody mascarpone

Gdy wymyśliłam sobie, że zrobię lody z serkiem mascarpone, poszukiwania przepisu rozpoczęłam od internetu. Też tak macie? Niestety, nic z tego, co wypluła wyszukiwarka nie odpowiadało moim wymaganiom. Jedne wyglądały na zbyt twarde, inne na zbyt wodniste, kolejne były z kremem cytrynowym… A ja potrzebowałam kremowych, bez żadnych dodatków. Dopiero po przeczesaniu sieci przypomiłam sobie o książce z lodowymi deserami. Oczywiście, były tam lody mascarpone, dokładnie takie, o jakie mi chodziło.

Jeśli chodzi o lody na jajkach, to w moim przypadku sprawdziła się zasada do trzech razy sztuka. Nie wyszły mi pierwsze, robione wieki temu, nie wyszły drugie, do których zabrałam się w zeszłą sobotę. Udane było dopiero trzecie podejście, gdy zamiast powoli podgrzewać mleko z żółtkami, zalałam ubite żółtka wrzącym mlekiem – powstała mieszanka miała dokładnie 76 stopni, tyle ile stało w przepisie. Zostawiłam ją więc w takim stanie, a do jeszcze gorącej dodałam serek.

Lody z serkiem mascarpone powinny spodobać się zwolennikom czystych, mlecznych smaków. Są bardzo delikatne, dlatego będą stanowić doskonałą bazę do lodowych deserów z różnymi dodatkami – owocami, czekoladą, sosami.

Lody mascarpone, kremowe i delikatne

Lody mascarpone

wychodzi trochę ponad litr lodów

  • 23/4 szklanki mleka
  • 5 żółtek
  • 220 g (1 szklanka) cukru
  • 250 g serka mascarpone

Przygotuj duże naczynie z zimną wodą i lodem do szybkiego schłodzenia masy na lody.

Mleko wlej do garnka, wymieszaj z połową cukru i zagotuj.

Gdy mleko będzie się podgrzewać, ubij żółtka z resztą cukru, najlepiej w metalowej misce. Cukier powinien się rozpuścić a żółtka zgęstnieć.

Zagotowane mleko zdejmij z ognia i powoli dolewaj do ubitych żółtek, ciągle je mieszając. Gdy wlejesz już całe mleko, dodaj do niego serek mascarpone i szybko wymieszaj, żeby połączył się z resztą składników.

Miskę wstaw do naczynia z zimną wodą, żeby jak najszybciej schłodzić jej zawartość. Chłodny płyn przelej do zamykanego pojemnika i wstaw go do lodówki, najlepiej na noc.

Następnego dnia przecedź płyn przez gęste sitko, przelej do maszyny do lodów i dalej postępuj według zaleceń producenta. Gotowe lody przełóż do zamykanego pojemnika i wstaw do zamrażalnika na 3-4 godziny lub dopóki całkiem nie stwardnieją.

Lody mascarpone zrobiłam wg instrukcji i przepisu z książki Frozen Desserts/Francisko J. Migoya

15 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny