Pewnie myślicie, że gulasz wieprzowy to za ciężkie danie na lato. Otóż, niekoniecznie. Gulasz może być gęsty i pożywny, ale jeśli zostawimy lekki sos, taki bez zagęszczania mąką, a ilość mięsa zmniejszymy nieco na korzyść sezonowych grzybów, czyli w tym wypadku kurek, otrzymamy całkiem lekkie danie. Nawet pomimo obecności w nim wędzonego boczku. Nasz gulasz wieprzowy z kurkami i boczkiem prezentuje się bardzo lekko i letnio z jeszcze jednego powodu. Zamiast podać go z kaszą, kluskami lub ziemniakami, jak to mamy najczęściej w zwyczaju, ułożyliśmy go na steku z kapusty. Gruby plaster kapusty został podsmażony na mocno rozgrzanej patelni, tak by się porządnie przyrumienił (te mocno przypieczone kawałki są najsmaczniejsze!) i posłużył na tło dla gulaszu. Palce lizać! Polecam amatorom lekkich dań mięsnych w sosie własnym i wielbicielom młodej kapusty.
Zobacz też przepis na łopatkę wieprzową w sosie własnym
Gulasz wieprzowy z kurkami i boczkiem
3-4 porcje
- 450 g wieprzowiny na gulasz (łopatka, szynka)
- 200 g kurek
- olej do smażenia
- 150 g boczku wędzonego, surowego, pokrojonego w grubą kostkę
- do saszetki: 2 liście laurowe, 12 ziaren pieprzu, 2 ziela angielskie, gałązka rozmarynu
- 1 cebula, pokrojona w grubą kostkę
- ¼ szklanki śmietanki kremówki
- sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
Mięso pokrój w kostkę, osusz.
Kurki oczyść dokładnie. Jeśli są nieduże zostaw je w całości, większe przekrój na połowki lub ćwiartki.
Na dużej patelni rozgrzej cienką warstwę olej. Smaż mięso partiami (patelnia nie powinna być przeładowana), aż się zezłoci ze wszystkich stron. Przełóż do garnka. Na patelnię dodaj boczek i smaż, aż się ładnie zrumieni. Dołóż go do garnka z mięsem. Z patelni usuń nadmiar tłuszczu, następnie zalej ją wodą (ok. 1 szklanka) i zagotuj, mieszając, aby rozpuścić to co przywarło do dna. Przelej do garnka i dodaj tyle wody, by zakryła mięso i boczek. Dodaj przyprawy w saszetce, posól lekko. Duś pod przykryciem, aż mięso zmięknie.
Na czystej patelni rozgrzej cienką warstwę tłuszczu. Zeszklij cebulę i dorzuć do mięsa, gdy będzie już prawie miękkie.
Oczyszczone kurki przelej wrzątkiem na sitku. Dodaj do garnka, gdy mięso już zmięknie. Dolej śmietankę, zamieszaj i pogotuj wszystko jeszcze 5-10 minut. Dopraw do smaku solą i pieprzem, usuń saszetkę z przyprawami.
Propozycja podania
Do każdej porcji gulaszu przygotuj jeden stek z kapusty.
Z niedużej główki kapusty wykrój gruby plaster, na ok. 3 cm. U nas była to kapusta włoska, obrana wcześniej z wierzchnich liści, które trafiły do zupy. Rozgrzej mocno patelnię, wlej na nią cienką warstwę oleju. Plasty kapusty smaż, aż się mocno zrumienią, z obu stron, ale pozostaną chrupiące. Przełóż „steki” na talerz, polej gulaszem wieprzowym z kurkami.
Wygląda niesamowicie apetycznie 🙂 Uwielbiam kurki 🙂
Ja również 🙂 Trzeba korzystać, póki jest sezon.