Jeśli zostało wam trochę wegetariańskiego chili z poprzedniego przepisu, koniecznie wykorzystajcie je do zrobienia enchilady. Chili było dobre, nawet bardzo dobre, ale enchilada wegetariańska jest jeszcze smaczniejsza, chyba za sprawą pysznego sosu z papryki i pomidorów. Użyłam do niego podłużnych papryk Ramiro, słodkich i aromatycznych, oraz puszkowanych pomidorów, bo te zimą są lepszym wyborem. Sos doprawiłam odrobiną tego samego sosu adobo, co chili, ale jeśli go nie macie, pomińcie ten składnik.
Enchilady można też zrobić w wersji mięsnej używając do ich nadzienia chili con carne.
Enchilada wegetariańska
4 porcje
na sos z papryki i pomidorów:
- 2 łyżki oleju
- 1 średnia cebula, pokrojona w dużą kostkę
- 1 ząbek czosnku, posiekany
- 2 podłużne czerwone papryki Ramiro (razem 250 g), pokrojone w dużą kostkę
- 1 puszka pomidorów (400 g)
- ½ szklanki wody
- opcjonalnie: 1-2 łyżeczki sosu adobo*
- sól, do smaku
- ½ szklanki świeżej kolendry
na enchilady:
- 3 szklanki wegetariańskiego chili, w temperaturze pokojowej
- 3 szklanki grubo startego sera mimolette lub pomarańczowego cheddara
- 8 tortilli (u nas: pszenne z dodatkiem mąki kukurydzianej)
- do posypania: 1 szklanka grubo startego sera mimolette lub pomarańczowego cheddara
- dodatki: świeża kolendra, przypieczone krążki cebuli, sałatka z awokado
Zacznij od zrobienia sosu. Cebulę zeszlij na średnio rozgrzanym oleju, dodaj czosnek i pokrojoną paprykę (bez nasion), smaż, mieszając, aż papryka zacznie mięknąć. Dodaj pomidory, razem z sosem, wodę oraz sos adobo (jeśli używasz). Posól lekko. Gotuj, pod przykryciem, około 20 minut, aż warzywa zmiękną. Odkryj garnek i odparuj sos, na dużym odniu, do pożądanej gęstości. Dosól do smaku. Zmiksuj sos na gładko, następnie dodaj kolendrę i krótko zmiksuj raz jeszcze.
Nastaw piekarnik na 180ºC.
Chili wymieszaj z 3 szklankami startego sera i podziel na 8 części. Tortille podgrzewaj pojedynczo, na suchej patelni, żeby zmiękły. Nakładaj na każdą po ⅛ nadzienia z chili i sera, i natychmiast zawijaj w rulon. Na dno naczynia żaroodpornego wylej sos. Nadziane tortille ułóż na sosie paprykowo-pomidorowym, posyp resztą sera i zapiekaj, przez 6-7 minut, aż ser się rozpuści.
Podawaj posypane świeżą kolendrą, z podpieczonymi na suchej patelni krążkami łagodnej cebuli i sałatką z awokado.
Możesz odłożyć trochę sosu i polać nim enchilady przed posypaniem serem i zapieczeniem.
Enchilada wegetariańska może być zapieczona w jednym dużym naczyniu żaroodpornym lub w pojedynczych porcjach (po dwie na osobę).
Sałatkę z awokado zrób z pokrojonego w kostkę awokado i pomidorów koktajlowych wymieszanych z kolendrą, oliwą oraz sokiem z cytryny lub limonki. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Możesz również skorzystać z przepisu na sałatkę z awokado z pomidorami i rukolą.
* Użyłam sosu adobo z chili w sosie adobo, tego samego, który znalazł się w wegetariańskim chili z poprzedniego przepisu. Jeśli go nie masz, użyj wędzonej papryki, do smaku, ostrej lub łagodnej. Możesz też dodać do sosu posiekaną papryczkę jalapeño lub inną ostrą – przesmaż ją wtedy razem z czerwoną papryką.
bardzo je lubię i od czasu do czasu goszczą w mojej kuchni 🙂 choć przeważnie mięsnej 🙂
U mnie mięsne też są często 🙂 Ale teraz jak raz zostało nam wege chili i nie wiem, czy to nie lepsza wersja.
przepyszny przepis 🙂
Polecam gorąco!