Skip to main content

Słodki chleb z cynamonem

By 14 czerwca, 20138 lutego, 2016Pieczywo

Jeszcze raz dałam się wciągnąć w akcję z pieczeniem chleba! Bardzo przyjemną, pachnącą cynamonem akcję. I znowu wyrabiałam słodki chleb z cynamonem, tym razem także z orzechami i rodzynkami. Pieczę nad całym zajściem sprawowała Amber z bloga Kuchennymi drzwiami, a chleb do pieczenia wybrała Ewelina z Around the Kitchen Table. Można było im odmówić? Nie można! Więc upiekłam. A ze mną silna grupa Piekarek (pełna lista na końcu postu). Warto do nich pozaglądać, bo każdy z chlebów jest inny i każdy piękny.

Przepis na ten słodki chleb z cynamnem pochodzi z bloga Apple Pie, Patis, and Pâté. Chlebek cynamonowy najlepiej zacząć robić dzień przed planowanym pieczeniem, wieczorem. Ciasto musi bowiem trochę postać, przynajmniej przez noc. Może i dłużej, a jego przygotowanie można sobie rozłożyć na etapy i prawie nie zauważyć, że się coś robi, aż do momentu, kiedy z piekarnika zacznie się rozchodzić niesamowity zapach. Ach nie, ciasto trzeba będzie przecież trochę powyrabiać, ale ja to sobie zaliczyłam w poczet porannej gimnastyki.

Z wymiany zdań między wszystkimi piekącymi chlebek cynamonowy wyszło na to, że prawie każda z nas użyła innej mąki lub mieszanek mąk. I  chlebek mimo to wyszedł. Ja prawie wiernie trzymałam się oryginalnego przepisu i piekłam go z mąki pszennej z pełnego przemiału. Zwiększyłam nieco ilość cukru w cieście – lubię zjeść słodko, ale zmniejszyłam w posypce, więc na jedno wyszło. Jako, że rodzynki nieustannie wyskakiwały mi z ciasta, proponuję dać ich 3/4 szklanki a nie pełną, jak w oryginale. Nie przerażajcie się kolorem moich – nie są spalone, one już przed pieczeniem były czarne (patrz: zdjęcie).

Słodki chlebek z cynamonem i orzechami jest idealny na śniadanie lub podwieczorek. Szczególnie ze szklanką mleka.

slodki-chleb-z-cynamonem-i-orzechami

Słodki chleb z cynamonem, rodzynkami i orzechami włoskimi

na dużą keksówkę

biga:

  • 170 g (1 szklanka + 2 łyżki) mąki pszennej pełnoziarnistej
  • ¼ łyżeczki drożdzy instant
  • 80 ml (1/3 szklanki) mleka
  • ¼ szklanki masła, stopionego i przestudzonego
  • 1 jajko, roztrzepane

Wymieszaj wszystkie składniki i wyrabiaj przez 2 minuty aż połączą się w jednolitą masę.Odstaw na 10 minut i zagnieć ponownie przez minutę.

 Bigę umieść w misce i przykryj folią. Wstaw do lodówki na noc (minimum 8 godzin, najwyżej do 3 dni). Wyjmij z lodówki 2 godziny przed wyrabianiem ciasta właściwego.

chlebek cynamonowy biga

ciasto „mokre” z rodzynkami:

 • 170 g (1 szklanka + 2 łyżki) mąki pszennej pełnoziarnistej
 • 5 g (½ łyżeczki) soli
 • ¾ szklanki mleka
 • ¾ szklanki rodzynek

Mąkę, sól i mleko wymieszaj w misce (ciasto będzie dość kleiste) do połączenia składników i krótko zagnieć. Dodaj rodzynki i wyrabiaj ciasto, aż powstanie jednolista masa z równomiernie rozłożonymi w niej rodzynkami.
Miskę przykryj folią i zostaw w temperaturze pokojowej na 12 do 24 godzin.

chlebek cynamonowy - ciasto mokre

ciasto właściwe:

 • biga, pokrojona na mniejsze kawałki
 • ciasto „mokre” z rodzynkami
 • 6-7 łyżek mąki pszennej chlebowej
 • 5 g (½ łyżeczki) soli
 • 7 g (2 łyżeczki) drożdży instant
 • 4 łyżki drobnego cukru
 • ½ łyżeczki cynamonu
 • ¾ szklanki orzechów włoskich, grubo posiekanych
 • cukier cynamonowy: 2 łyżki brązowego cukru + 2 łyżeczki cynamonu

Pokrojoną bigę dodaj do miski z ciastem „mokrym”, dosyp resztę składników, za wyjątkiem orzechów i zagnieć, aż powstanie miękkie, jednolite ciasto. Wyrabiaj przez 3-4 minuty, następnie posyp orzechami i zagnieć ponownie, żeby równomiernie rozprowadzić orzechy w cieście.

chlebek cynamonowy - ciasto wlasciwe

Ciasto odstaw na 5 minut, następnie wyrabiaj przez minutę dla wzmocnienia glutenu.

Uformuj kulę i włóż ją do miski lekko posmarowanej olejem. Przykryj folią i odstaw na 45-60 minut, aż ciasto zacznie zauważalnie rosnąć.

Wyrośnięte ciasto rozwałkuj lub rozciągnij dłońmi w prostokąt szerokości formy do pieczenia. Posyp je cukrem cynamonowym zostawiając jeden brzeg wolny. Ciasto zwiń w ciasny rulon, sklej jego końce i ułóż w nasmarowanej masłem formie, sklejonym brzegiem do dołu. Odstaw do ponownego wyrośnięcia na 45-60 minut, aż podwoi objętość.

chlebek cynamonowy - zwijanie

Nagrzej piekarnik do 200ºC.

Formę z ciastem wstaw do nagrzanego piekarnika i natychmiast obniż jego temperaturę do 165ºC. Piecz około 40 minut, do ładnego zrumienienia wierzchu chlebka. Jeśli trzeba, w połowie pieczenia obróć formę. Studź na kratce, przynajmniej przez godzinę.

chlebek-cynamonowy-studzenie

***

Słodki chleb z cynamonem piekły:

Amber Kuchennymi Drzwiami
Ania Bajkorada
Anna Życie od kuchni
Anita Tak sobie pichcę
Alucha Nie-ład mAlutki
Bożena Smakowe kubki
Chantel Przy kubku kawy
Ewelina Around the kitchen table
Gosia Kocham gary
Jola Smak mojego domu
Kamila Ogrody Babilonu
Kasia Pokrojone i doprawione
Kasia Bake&Taste
Magda Konwalie w kuchni
Majka Kalejdoskop Kulinarny
Margot Kuchnia Alicji
Marianna Dzieje Kuchennej Wiewióry
Marta Co dziś zjem na śniadanie
Monika Moni w kuchni
Renata Forks’N’Canvas
Piegusek Każdy ma jakiegoś bzika
Sara Pieczarka Mysia
Wisła Zapach chleba
i ja – Beata

25 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny