Pulpeciki w sosie koperkowym to jeden z naszych ulubionych domowych obiadów. Może są niepozorne i czasem trochę korci, żeby zacząć je ulepszać i ozdabiać, ale jednak najlepiej smakują w najprostszej wersji tradycyjnej. Miękkie i delikatne pulpeciki z mielonej łopatki wieprzowej, duszone w lekkim sosie, zaprawianym słodką śmietanką i koniecznie doprawionym koperkiem. Sos można lekko zagęścić mąką, zwykłą lub ziemniaczaną, przy czym w tym wypadku polecam ziemniaczaną, bo sos dalej pozostanie lekki. Pulpeciki, zwane też klopsikami, rzadko pojawiają się na naszym stole zimą, ale obowiązkowo wracają na wiosnę. My uwielbiamy je z kaszą jęczmienną, a czasem zjadamy je też z ryżem lub ziemniakami.
Pulpeciki w sosie koperkowym
10 sztuk (3-4 porcje)
- ½ kg łopatki wieprzowej
- 1 mała cebula, obrana, pokrojona na ćwiartki
- 1 czerstwa kajzerka, pokrojona namoczona w wodzie i odciśnięta
- 1 małe jajko
- ½ łyżeczki soli (lub do smaku)
- ⅛ łyżeczki pieprzu (lub do smaku)
- 2 szklanki lekkiego bulionu (lub według potrzeby)
- opcjonalnie: 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej + 2 łyżki zimnej wody
- ½ małego pęczka koperku, posiekanego
- ¼ szklanki śmietanki kremówki
- do podania: gotowana kasza jęczmiennna, ryż lub ziemniaki
Łopatkę wieprzową zmiel przez drobne sitko razem z cebulą oraz namoczoną i odciśniętą kajzerką. Do zmielonego mięsa dodaj jajko, sól oraz pieprz. Wyrób na jednolitą masę. Odmierzaj równe porcje po ¼ szklanki i formuj okrągłe pulpety w zwilżonych dłoniach.
W garnku zagotuj bulion. Delikatnie włoż do niego pulpety. W razie potrzeby dolej bulionu lub wody – powinno być tyle płynu by sięgał do ¾ wysokości pulpetów, nie musi ich zakrywać. Zakryj garnek, zmniejsz ogień do minimum i gotuj, aż pulpety dojdą, 8-10 minut. Wyjmij pulpeciki, odłoż na talerz. Gorący sos najpierw wymieszaj ze śmietanką, następnie z mąką ziemniaczaną rozprowadzoną zimną wodą. Zagotuj, mieszając i pogotuj 1-2 minuty. Dodaj posiekany koperek (możesz odłożyć trochę do posypania) i dołóż pulpeciki. Podgrzej je przez kilka minut.
Podawaj z kaszą, ryżem lub ziemniakami.
Jeśli chcesz, moższ pominąć mąkę ziemniaczaną. Zagęszcza ona lekko sos, ale nie jest niezbędna.
Sos, po wyjęciu z niego pulpecików, a przed dodaniem śmietanki, możesz przecedzić przez gęste sitko.
Do sosu, w którym gotują się pulpeciki, możesz dodać grubsze łodyżki kopru, związane w pęczek i wyjąć je po ugotowaniu. Sos będzie miał intensywniejszy smak koperkowy.
Sos koperkowy to konik mojej mamy, nigdzie nie jadłam lepszego, nawet ja nie umiem zrobić takiego pysznego, jak ona;) Ale ten prezentuje się równie świetnie;)
To my się wpraszamy do mamy na sos koperkowy 😉 Może być z pulpecikami.
Znakomite! Bardzo lubię 🙂
Klasyka, nie? Zawsze mile widziane 🙂
Wyglądają rewelacyjnie! 🙂
🙂