Skip to main content

Pieczone persymony z kruszonką

By 1 listopada, 201127 września, 2016desery z owocami, koreańska, kuchnia azjatycka, Na słodko

Persymony zaczynają mi się kojarzyć z jesienią na równi z jabłkami. Może dlatego, że dobrego jabłka nie jadłam już ho, ho, kawał czasu, a dobre persymony mam w zasięgu ręki. W Korei, to one dominują teraz na sklepowych półkach, a obsypane nimi drzewa ozdabiają przydomowe ogródki. Przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć w nawet w centrum tłocznego Seulu, zaś za miastem wysokie drzewo z pomarańczowymi kulkami na gałęziach to stały element jesiennego krajobrazu.

Ostatnie persymony na drzewie (listopad, 2010)

Najbardziej lubię dojrzałe i miękkie owoce. Może dlatego, że nigdy nie pamiętam, które gatunki nadają się do jedzenie, gdy są jeszcze twarde, a które dopiero, gdy w pełni dojrzeją. Owoce niektórych gatunków zawierają bowiem bardzo dużo tanin i są tak cierpkie, że mogą raz na zawsze zniechęcić do siebie pechowego smakosza. Cierpkich, niedojrzałych owoców nie należy jednak wyrzucać, trzeba pozwolić im po prostu dojrzeć w temperaturze pokojowej. Żeby przyspieszyć dojrzewanie, wystaczy włożyć je do papierowej torby w towarzystwie jabłka, a torbę zamknąć.

Smakują mi też suszone persymony, chociaż na pierwszy rzut oka nie wyglądają one zachęcająco. Bywają bowiem pokryte warstwą białego nalotu, mogą się więc kojarzyć z owocem, który spadł z drzewa i zaczął się psuć. Nic bardziej mylnego –  taki efekt jest jak najbardziej zamierzony. Z suszonych owoców robi się w Korei m. in. poncz, bardzo dobry, ale i bardzo, bardzo słodki.

Amatorów tych owoców znaleźć można nie tylko wśród ludzi

A co zrobić z persymonami? Najprościej – zjeść na surowo! Albo upiec z miodem i cynamonem – to mój ulubiony sposób na przetworzenie tego owocu, podpatrzony u znajomych Koreańczyków. Kruszonka, to nasz osobisty, polski wkład.

Pieczone persymony z miodem, cynamonem i kruszonką

4 porcje

  • 4 dojrzałe persymony
  • 2 łyżki miodu (+ więcej do polania – opcjonalnie)
  • 1/4 łyżeczki cynamonu
  • 4 łyżki kruszonki

kruszonka:

  • 8 łyżek mąki
  • 4 łyżki masła, zimnego
  • 4 łyżki drobnego cukru

Zacznij od zrobienia kruszonki. Zimne masło posiekaj z mąką, dodaj cukier i  szybko zagnieć ciasto, krusząc je na koniec w palcach. Kruszonkę wstaw do lodówki.

Nagrzej piekarnik do 180˚C.

Ostrym nożem z wąskim czubkiem odkrój z owoców liście, wycinając przy okazji mały fragment owocu, żeby zrobić w nim zagłębienie (można je trochę powiększyć wydłubując nieco miąższu łyżeczką). Wymieszaj 2 łyżki miodu z cynamonem. Ułóż persymony w żaroodpornym naczyniu, zagłębieniem do góry. W zagłębienia nalej po 1/2 łyżki miodu z cynamonem i każdy owoc posyp łyżką kruszonki*.

Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 15-20 minut, aż kruszonka się zrumieni.

Upieczone owoce wyłóż na talerzyki i podaj polane sosem, który wytworzył sie w czasie pieczenia. Jeśli sosu będzie mało, możesz polać owoce większą ilością miodu.

persymony+pieczone-z-kruszonka

* Resztę kruszonki można zamrozić.

Save

15 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny