Hummus z awokado jest jeszcze jedną wersją tego pysznego i popularnego dipu z gotowanej ciecierzycy z dodatkiem sezamowej pasty tahini. Ponieważ awokado mocno kojarzy nam się z kuchnią południowoamerykańską, a meksykańską w szczególności, do tego hummusu dodany został sok z limonki, a do dekoracji, oprócz całych ziaren ciecierzycy, użyliśmy listków kolendry i kukurydzianych chipsów nachos.
Bardzo, ale to bardzo przypadł nam do gustu ten wariant, nie tylko ze względu na smak, ale też niesamowitą gładkość. Trochę udziału ma w tym dojrzałe, kremowe awokado haas, ale nie tylko. Witek postanowił obrać ugotowane ziarenka ciecierzycy ze skórki. I powiem wam, jeśli idealnie gładki hummus to jest to to, czego szukacie, warto to zrobić. Tym bardziej, że z miękkiej ciecierzycy skórka schodzi praktycznie sama. Wystarczy ją wrzucić do miski z zimną wodą i płukać, mieszając, a większość skórek wypłynie na powierzchnię. Resztę można zdjąć ręcznie.
Hummus z awokado został zrobiony podobnym sposobem, jak hummus buraczkowy, z dość dużym dodatkiem sezamowej pasty tahini zmiksowanej z czosnkiem i sokiem z limonki. Taki sos tahini może być też użyty jako sos sałatkowy, szczególnie do sałatek z pieczonymi lub grillowanymi warzywami, np. kalafiorem.
Hummus z awokado
na przekąskę dla 4-6 osób (ok. 500 ml)
- 2 dojrzałe, nieduże awokado hass (150 g samego miąższu)
- 150 g (ok. 1 szklanka) ugotowanej na miękko ciecierzycy
- ¾ łyżeczki mielonego kminu
- 1 łyżeczka grubszej soli (lub do smaku)
sos tahini:
- 3 duże ząbki czosnku, nieobrane
- 5 łyżek (75 ml) soku z limonki (z dwóch limonek)
- 180 g pasty tahini (mały słoiczek)
- ¼ łyżeczki mielonego kminu (lub więcej, do smaku)
- ½ łyżeczki soli
- 5-6 łyżek lodowatej wody
dodatkowo:
- ½ szklanki ciecierzycy, do posypania
- 2-3 łyżki oliwy
- ¼ łyżeczki chili w płatkach (lub według uznania)
- szczypta soli
- listki kolendry, do posypania
- nachos (chipsy kukurydziane ), do podania
Zrób sos tahini. Nieobrane ząbki czosnku zmiksuj z sokiem z limonki, odstaw na 5-10 minut, następnie przecedź przez sitko. Przecedzony sok wymieszaj rózgą z pastą tahini, kminem i solą. Ciągle mieszając, rozrzedzaj sos, dodająć po łyżce zimnej wody, aż osiągnie właściwą, lejącą konsystencję. Spróbuj i dodaj więcej kminu, jeśli będzie trzeba.
Awokado przekrój na pół, obierz ze skórki, usuń pestkę, pokrój miąższ. Wrzuć do malaksera razem z ciecierzycą, kminem, solą i sosem tahini. Zmiksuj kilka-kilkanaście minut, aż uzyskasz idealnie gładką pastę. Spróbuj, czy nie trzeba dodatkowo doprawić kminem, solą lub sokiem z limonki.
Gotowy hummus rozprowadź na talerzu, robiąc pośrodku zagłębienie. Dodatkową ciecierzycę wymieszaj z oliwą, płatkami chili i szczyptą soli. Wyłóż na wierzch hummusu, posyp listkami kolendry. Dodatkowo podaj chipsy kukurydziane.
Wskazówki, jak ugotowac ciecierzycę, znajdziesz w przepisie na hummus buraczkowy. Dodam tylko, że tym razem kupiłam bardzo drobną ciecierzycę (organiczną), która była miękka już po 20 minutach gotowania (po uprzednim namoczeniu na całą noc), a do hummusu została pogotowana jeszcze dodatkowe 10 minut.
Ze 100 g suchej ciecierzycy wychodzi 260-280 g ugotowanej, co odpowiada mniej więcej 1 puszce ciecierzycy.
Jaki ma śliczny limonkowy kolor 🙂 Takiego hummusu jeszcze nie robiłam, bardzo mi się podoba, bo mam fazę na awokado 🙂
Ja co jakiś czas muszę wyprobować nową hummusową kombinację :–)