Skip to main content

Hummus buraczkowy

Pierwszy hummus buraczkowy pojawił się tutaj dawno, bardzo dawno temu i pewnie już mało kto nie zapuszcza się w tak dalekie rejony naszego archiwum. Dlatego warto przypomnieć ten przepis, ale oczywiście w nowej wersji. Jak na porę roku przystało, nowy hummus buraczkowy zrobiliśmy z młodych buraczków  i to nie tylko z korzenia, ale i z liści. Ciecierzycę namoczyliśmy i ugotowaliśmy sami, a do hummusu poszła też dość duża ilość pasty tahini. Wierzcie mi, w tej wersji jest przepyszny! Warto poświecić trochę czasu na ugotowanie ciecierzycy w domu. Uwaga: do hummusu gotujemy ją długo, tak długo, aż zacznie się rozpadać. Brzmi to dziwnie, ale rozgotowana ciecierzyca zapwni naszemu hummusowi niesamowitą gładkość. A co nam dają młode buraczki? A właściwie jeden nieduży młody burak? Oprócz dodania smaku, dodają mu bardzo instensywnej i świeżej barwy. Pastę tahini dodajemy tu nie bezpośrednio, ale najpierw robimy z niej sos z czosnkiem i sokiem z cytryny. Dzięki zmiksowaniu czosnku z sokiem cytrynowym pozbawiamy go mocnego zapachu, ale pozostawiamy smak.

Jeśli używacie ciecierzycy z puszki, również wrzućcie ją na kwadrans do gotującej się wody, żeby dodatkowo zmiękła. Zobaczycie, że warto. Buraczki piekłam, ale można je również ugotować w całości, a potem zdjąć z nich skórkę. Odłóżcie garść ciecierzycy, jeszcze zanim się rozgotuje, do dekoracji. Do dekoracji zachowajcie też kilka małych liści buraczkowych.

hummus buraczkowy z młodym burakiem, ciecierzycą i tahiną

Hummus buraczkowy

na przekąskę dla 4 osób

  • 1 nieduży, młody burak (100 g), upieczony lub ugotowany
  • 1 szklanka ugotowanej  na miękko ciecierzycy (zobacz przypis)
  • ¼ łyżeczki mielonego kminu
  • sól, do smaku

sos tahini:

  • 3-4 ząbki czosnku
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 6 łyżek pasty tahini
  • ¼ łyżeczki mielonego kminu (lub więcej, do smaku)
  • szczypta soli
  • 5-6 łyżek lodowatej wody

dodatkowo:

  • oliwa, do polania
  • ¼ szklanki ciecierzycy, do posypania
  • młode listki buraków, pokrojone w paski, wymieszane z oliwą i sokiem z cytryny

 

Zrób sos tahini. Czosnek (nie musi być obrany) zmiksuj z sokiem z cytryny, odstaw na 5-10 minut, następnie przecedź przez sitko. Przecedzony sok wymieszaj rózgą z pastą tahini, kminem i solą. Ciągle mieszając, rozrzedzaj sos, dodająć po łyżce zimnej wody, aż osiągnie właściwą, lejącą konsystencję. Jeśli będzie trzeba dodaj więcej kminu i soli do smaku.

Pieczonego buraka obierz ze skórki i pokrój. Wrzuć do malaksera razem z gotowaną ciecierzycą i sosem tahini. Zmiksuj na idealnie gładką pastę. W razie potrzeby dodaj więcej soli i kminu.

Gotowy hummus  rozsmaruj na talerzu, robiąc pośrodku zagłębienie. Polej go dodatkowo oliwą, a w zagłębieniu umieść ciecierzycę i liście buraka wymieszane z odrobiną oliwy i soku z cytryny.

 

Jak ugotować suszoną ciecierzycę?

Suszoną ciecierzycę zalej dużą ilością zimnej wody wymieszanej z niewielką ilością sody (do łyżeczki sody na szklankę suszonej ciecierzycy). Odstaw do namoczenia, na kilka godzin, na przykład na noc. Ciecierzyca zwiększy objętość 2-3 razy. Po namoczeniu wypłucz ją i gotuj świeżej wodzie do miękkości. W czasie gotowania usuwaj z powierzchni pianę. Do sałatek ciecierzyca będzie dobra po około 45 minutach, gdy zmięknie, ale ziarenka będą całe. Do hummusu gotuj godzinę lub nieco dłużej, aż zacznie się trochę rozpadać.

Sosu tahini można użyć jako dressingu do sałatek, świetnie komponuje się z warzywami, szczególnie pieczonymi, jak w tej sałatce z kalafiorem.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny