Dżem z czarnej porzeczki z bazylią

By Sierpień 14, 2015 Styczeń 4th, 2018 Dodatki, dżemy i powidła, przetwory na zimę
Rajskie Jabłka Dom Gościnny na Dolnym Śląsku

Dawno, dawno temu porzeczek nie lubiłam. Podejrzewam, że trochę przyczynił się do tego fakt, że ich zbieranie było dość uciążliwym zajęciem, a żeby mieć kompot, czy dżem trzeba było ich sobie wtedy samemu nazbierać. Przegrywały w przedbiegach z ulubionymi truskawkami, malinami i wiśniami, bo te przynajmniej lubiłam podjadać w trakcie zbierania, a porzeczki niekoniecznie. Chociaż przyjemnie było sobie pić później taki na przykład sok porzeczkowy. W tym roku zamarzył mi się dżem z czarnej porzeczki. Tak, koniecznie z czarnej, nie czerwonej. Może do niektórych smaków się dorasta? A może mój apetyt pobudził fakt, że porzeczkę mogłam sobie teraz po prostu kupić? Niestety, i tak trzeba było ją oskubać z ogonków, ale dżem z dodatkiem tajskiej bazylii wyszedł pierwsza klasa.

dzem-czarna-porzeczka-bazylia

Dżem z czarnej porzeczki z bazylią

4 słoiczki po 240 ml

  • 1 kg czarnej porzeczki
  • 1 szklanka wody
  • 600 g cukru
  • 2-3 gałązki bazylii tajskiej (lub zwykłej)
  • 4 łyżki soku cytrynowego

Przebrane i umyte porzeczki wsyp do garnka o grubym dnie, zalej wodą, zasyp cukrem i zagotuj. Dodaj sok z cytryny oraz bazylię (zawiń ją w gazę, alby łatwiej ją było później usunąć). Gotuj, na średnim ogniu, aż dżem się zagęści, 1-1½ godziny.

Gdy kropla dżemu położona na zmrożony talerzyk szybko zastyga dżem jest gotowy. Jeszcze gorący dżem przełóż do czystych, wyparzonych słoiczków, zakręć i postaw na 20 minut do góry dnem, następnie odwróć. Przed nałożeniem dżemu do słoiczków wyrzuć bazylię.

Jeśli będziecie próbować dżem w trakcie gotowania, smak bazylii może się wydawać bardzo silny. Po ostudzeniu znacznie łagodnieje, ale jeśli macie wątpliowości – wyjmijcie bazylię przed końcem gotowania.

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny