Skip to main content

Dżem z czarnej porzeczki z bazylią

By 14 sierpnia, 20154 kwietnia, 2024Dodatki, dżemy i powidła, przetwory na zimę

Ten dżem z czarnej porzeczki to prawdziwy hicior. Chociaż czarna porzeczka i tajska bazylia pochodzą dosłownie z dwóch różnych światów i pozornie mogłoby się wydawać, że jedno i drugie to zupełnie inna bajka, tworzą razem egzotyczny, ale bardzo zgrany duet. Więc i dżem porzeczkowy z dodatkiem tajskiej bazylii wyszedł pierwsza klasa. Polecam do wypróbowania!

dzem-czarna-porzeczka-bazylia

Dżem z czarnej porzeczki z bazylią

4 słoiczki po 240 ml

  • 1 kg czarnej porzeczki
  • 1 szklanka wody
  • 600 g cukru
  • 2-3 gałązki bazylii tajskiej (lub zwykłej)
  • 4 łyżki soku cytrynowego

Przebrane i umyte porzeczki wsyp do garnka o grubym dnie, zalej wodą, zasyp cukrem i zagotuj. Dodaj sok z cytryny oraz bazylię (zawiń ją w gazę, alby łatwiej ją było później usunąć). Gotuj, na średnim ogniu, aż dżem się zagęści, 1-1½ godziny.

Gdy kropla dżemu położona na zmrożony talerzyk szybko zastyga dżem jest gotowy. Jeszcze gorący dżem przełóż do czystych, wyparzonych słoiczków, zakręć i postaw na 20 minut do góry dnem, następnie odwróć. Przed nałożeniem dżemu do słoiczków wyrzuć bazylię.

Jeśli będziecie próbować dżem w trakcie gotowania, smak bazylii może się wydawać bardzo silny. Po ostudzeniu znacznie łagodnieje, ale jeśli macie wątpliowości – wyjmijcie bazylię przed końcem gotowania.

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny