Dutch baby to pyszny prosty deser z jajek, mleka i mąki, robiony na żeliwnej patelni, ale nie smażony. Ciasto naleśnikowe z dodatkiem stopionego masła, ekstraktu waniliowego i cukru (w wersji słodkiej, bo dutch baby można zrobić też w wersji wytrawnej) wylewamy na mocno rozgrzaną patelnię, natychmiast wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy, w wysokiej temperaturze. Naleśnik najpierw mocno rośnie, a po wyjęciu z piekarnika opada, zostają mu tylko wysokie brzegi. Brzegi naleśnika są przyjemnie chrupiące, a środek delikatny i lekko wilgotny.
W najprostszej, tradycyjnej wersji naleśnik dutch baby podajemy z kawałkiem masła, posypany cukrem pudrem i skropiony sokiem z cytryny. Ale możliwości jego podania są praktycznie nieograniczone. Owoce, lody, sos czekoladowy, albo – jak wspomniałam – wytrawne dodatki, jeśli przygotowując ciasto pominiemy cukier i ekstrakt waniliowy.
Do zrobienia tego naleśnika będzie potrzebna ciężka żeliwna patelnia, taka, którą można wstawić do piekarnika i która nagrzeje się do wysokiej temperatury.
Dutch baby (pieczony naleśnik) na słodko
przepis podstawowy
1 porcja
- 1 duże jajko
- ¼ szklanki mleka
- 3 łyżki (30 g) mąki pszennej
- 2 łyżeczki (10 g) mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka (15 g) stopionego i przestudzonego masła
- 1 łyżka (15 g) cukru
- ¼ łyżeczki ekstraktu waniliowego
- szczypta soli
- 2 łyżeczki (10 g) zimnego masła – do patelni, najlepiej klarowanego
- dodatki: łyżka zimnego masła, cukier puder, ćwiartka małej cytryny
Nastaw piekarnik na 230ºC i wstaw do niego małą żeliwną patelnię (d0 20 cm średnicy). Trzymaj ją w nim, aż piekarnik i patelnia dobrze się nagrzeją, przynajmniej 15 minut.
Zrób ciasto naleśnikowe. Jajko, mleko i obie mąki miksuj przez kilka minut razem z masłem, cukrem, ekstraktem waniliowym i szczyptą soli. Ciasto nie powinno mieć grudek.
Gdy piekarnik i patelnia nagrzeją się, wyjmij na chwilę patelnię, rozpuść na niej 2 łyżeczki masła i szybko wlej ciasto naleśnikowe. Natychmiast wstaw do piekarnika i piecz, aż naleśnik urośnie i się zrumieni, 13-15 minut.
Po wyjęciu z piekarnika połóż na gorący naleśnik kawałek masła, posyp cukrem pudrem i skrop sokiem wyciśniętym z cytryny. Podawaj natychmiast, jeszcze gorący.
Naleśnik po wyjęciu z piekarnika opadnie, ale powinien zachować wysokie brzegi.
Uważaj, gdy będziesz dodawać masło do rozgrzanej patelni – może bardzo łatwo się spalić, dlatego lepiej użyj masła klarowanego, a jeśli używasz zwykłego szybko wlej na patelnię ciasto naleśnikowe.
Wygląda pysznie, mam jednak pytanko – czy taki naleśniczek wyszedłby z naczynia żaroodpornego? Niestety nie mam patelni żeliwnej 🙁
Marta, możesz go upiec w innym naczyniu, pod warunkiem, że jest odporne na tak wysoką temperaturę.
Super, zatem idę testować, dziękuję! 🙂
Mmm…pycha! Ale mi narobilas ochoty na takie nalesnik kobieto! 🙂 I nie wiem tylko czy Cie znienawidziec czy pokochac za to, ze udostepnilas taki przepis 🙂
Ja myślalam, że już mnie kochasz 😉
Narobiłaś mi smaka i jeszcze widziałam u Nigelli podobny deser 🙁
Ale muszę sprawić sobie patelnię żeliwną, polecisz może jakąś? Pozdrawiam
Kamilo, patelnię żeliwną mam najprostszą, tanią, bezimienną ze zwykłego supermarketu i jestem z niej bardzo zadowolona 🙂
Jaką mąkę można zastosować zamiast pszennej? Nie jem glutenu
Niestety, nie mam przetestowanego przepisu na ten naleśnik z inną mąką niż pszenna