Skip to main content

Dutch baby – pieczony naleśnik na słodko

By 21 kwietnia, 20168 lutego, 2017Na słodko, podwieczorki

Dutch baby to pyszny prosty deser z jajek, mleka i mąki, robiony na żeliwnej patelni, ale nie smażony. Ciasto naleśnikowe z dodatkiem stopionego masła, ekstraktu waniliowego i cukru (w wersji słodkiej, bo dutch baby można zrobić też w wersji wytrawnej) wylewamy na mocno rozgrzaną patelnię, natychmiast wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy, w wysokiej temperaturze. Naleśnik najpierw mocno rośnie, a po wyjęciu z piekarnika opada, zostają mu tylko wysokie brzegi. Brzegi naleśnika są przyjemnie chrupiące, a środek delikatny i lekko wilgotny.

W najprostszej, tradycyjnej wersji naleśnik dutch baby podajemy z kawałkiem masła, posypany cukrem pudrem i skropiony sokiem z cytryny. Ale możliwości jego podania są praktycznie nieograniczone. Owoce, lody, sos czekoladowy, albo – jak wspomniałam – wytrawne dodatki, jeśli przygotowując ciasto pominiemy cukier i ekstrakt waniliowy.

Do zrobienia tego naleśnika będzie potrzebna ciężka żeliwna patelnia, taka, którą można wstawić do piekarnika i która nagrzeje się do wysokiej temperatury.

dutch baby pieczony nalesnik na slodko

Dutch baby (pieczony naleśnik) na słodko
przepis podstawowy

1 porcja

  • 1 duże jajko
  • ¼ szklanki mleka
  • 3 łyżki (30 g) mąki pszennej
  • 2 łyżeczki (10 g) mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka (15 g) stopionego i przestudzonego masła
  • 1 łyżka (15 g) cukru
  • ¼ łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki (10 g) zimnego masła – do patelni, najlepiej klarowanego
  • dodatki: łyżka zimnego masła, cukier puder, ćwiartka małej cytryny

Nastaw piekarnik na 230ºC i wstaw do niego małą żeliwną patelnię (d0 20 cm średnicy). Trzymaj ją w nim, aż piekarnik i patelnia dobrze się nagrzeją, przynajmniej 15 minut.

Zrób ciasto naleśnikowe. Jajko, mleko i obie mąki miksuj przez kilka minut razem z masłem, cukrem, ekstraktem waniliowym i szczyptą soli. Ciasto nie powinno mieć grudek.

Gdy piekarnik i patelnia nagrzeją się, wyjmij na chwilę patelnię, rozpuść na niej 2 łyżeczki masła i szybko wlej ciasto naleśnikowe. Natychmiast wstaw do piekarnika i piecz, aż naleśnik urośnie i się zrumieni, 13-15 minut.

Po wyjęciu z piekarnika połóż na gorący naleśnik kawałek masła, posyp cukrem pudrem i skrop sokiem wyciśniętym z cytryny. Podawaj natychmiast, jeszcze gorący.

Naleśnik po wyjęciu z piekarnika opadnie, ale powinien zachować wysokie brzegi.

Uważaj, gdy będziesz dodawać masło do rozgrzanej patelni – może bardzo łatwo się spalić, dlatego lepiej użyj masła klarowanego, a jeśli używasz zwykłego szybko wlej na patelnię ciasto naleśnikowe.

Save

9 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny