Skip to main content

Cytrusowa lemoniada z bazylią i miętą

By 23 czerwca, 201131 stycznia, 2018kuchnia azjatycka, Napoje

Cytrusowa lemoniada z bazylią i świeżą miętą. Brzmi orzeźwiajaco, prawda? A jest w niej jeszcze ogórek. Tak, właśnie ogórek, w lemoniadzie. Sama się dziwiłam i przyglądałam podejrzliwie pijącym ją. A pili całymi dzbankami, zaś dzbanki stały na prawie każdym stoliku w restauracji Lemon Grass – tej samej, w której podawano mrożoną herbatę z trawą cytrynową. Jednym słowem – hit, którego trzeba było spróbować choćby po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Okazało się, że lemoniada jest popularna nie bez przyczyny. Świetnie smakuje i to nie pomimo ogórka, a właśnie dzięki niemu. Nadaje on lemoniadzie ciekawego, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu, i bardzo orzeźwiającego smaku. Ogórek ma przecież właściwości chłodzące i to zarówno stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Czy nie jest więc idealnym dodatkiem do letniego napoju? Przyczyną dużego sukcesu tej lemoniady jest też fakt, że dzięki słodko-kwaśnym cytrusom, mięcie i bazylii idealnie pasuje do tajskich i wietnamskich dań serwowanych w tej właśnie restauracji.

Zrobienie tej lemoniady w domu ułatwił nam fakt, że właściwie wszystkie jej składniki, poza trawą cytrynową, były widoczne. Pozostało ustalenie ich ilości, proporcji i wypróbowanie kilku metod produkcji. Właściwie każda jej edycja jest nieco inna i podejrzewam, że będzie sobie dalej ewoluować, ale główna nuta smakowa zawsze pozostaje ta sama.

Cytrusowa lemoniada z bazylią, miętą i ogórkiem

Cytrusowa lemoniada z bazylią, miętą i ogórkiem
  • 1/2 długiego ogórka
  • 1 cytryna
  • 1 limonka
  • 1 pomarańcza
  • 11/2 l zimnej wody
  • 1 szklanka syropu z trawą cytrynową (lub do smaku)
  • garść liści mięty
  • garść liści bazylii
  • lód w kostkach

Ogórka i cytrusy porządnie umyj i podziel na dwie części. Jedną pokrój w niezbyt grube plasterki lub zgrabne kawałki. Resztę możesz pokroić byle jak, ponieważ posłuży tylko do wyciśnięcia soku. Włóż je (te pokrojone byle jak owoce i ogórka) do moździerza lub innego solidnego naczynia, i ubij mocno tłuczkiem, wyciskając z nich jak najwięcej soku. Zalej wodą i odstaw na kilka minut, po czym przecedź. Przecedzony płyn wymieszaj z syropem z trawą cytrynową.

Do dużego dzbanka włóż plasterki cytrusów i ogórka. Dodaj zioła, dopełnij dzbanek lodem i zalej wodą z sokiem.

Lemoniadę można podać od razu po przyrządzeniu. Można ją też zrobić wcześniej i wstawić do lodówki. Po wyjęciu trzeba jej jeszcze raz spróbować i jeśli zachodzi taka potrzeba, dodać wody lub lodu i ewentualnie dosłodzić syropem.

Cytrusowa lemoniada z bazylią inspirowana jest lemoniadą z restauracji Lemon Grass w Cebu

Save

Save

11 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny