Barszcz to zupa, która smakuje mi tak samo dobrze o każdej porze roku, choć za każdym razem wychodzi trochę inny. Wiosna to czas lekkiej botwinki, a latem – gdy buraki podrosną – można ugotować barszcz czerwony z młodych buraków. I dodać do niego pęczek posiekanej botwinki, bo tę też jeszcze znajdziemy na straganach. Buraki do letniego barszczu możecie upiec, jeśli trafi się chłodniejszy dzień, lub ugotować. Po ostudzeniu i obraniu buraczki i warzywa ścieramy na tarce i dodajemy do ugotowanego wcześniej wywaru. Ten barszcz powstał na wywarze z wędzonych kości schabowych, ale możecie go też zrobić na wędzonych żeberkach – będziecie mieć więcej mięsa do zupy. Oczywiście letni barszczyk nie obędzie się bez młodych ziemniaków z okrasą z podsmażonego boczku wędzonego i mnóstwa koperku.
Barszcz czerwony z młodych buraków
8 porcji
- ½ kg młodych buraków
- 1 pęczek botwinki
- 1-1½ kg wędzonych kości schabowych lub wędzonych żeberek
- włoszczyzna: 2 marchewki, 2 pietruszki, 1 mały seler
- przyprawy: 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, 2 suszone grzybki
- sól i pieprz, do smaku
- do doprawienia: 1 łyżka cukru + 6 łyżek octu jabłkowego (lub do smaku)
- dodatki: ugotowane młode ziemniaki i podsmażony boczek wędzony
- wg uznania: kwaśna śmietana i posiekany koperek
Buraczki umyj, upiecz lub ugotuj do miękości. Gdy przestygną, obierz ze skórki i zetrzyj na grubych oczkach.
Botwinkę umyj, osusz i drobno pokrój.
Kości lub żeberka, pokrój na mniejsze kawałki, włóż do dużego garnka i dolej 4 litry zimnej wody. Dodaj obrane warzywa i przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie oraz suszone grzybki. Posól lekko. Gotuj wywar przez 1 godzinę. Warzywa wyjmij, gdy zmiękną po ok. 30 minutach i po przestudzeniu zetrzyj na tarce, na grubych oczkach. Grzybki pokrój w cienkie paski. Z gotowego wywaru wyjmij kości/żeberka i obierz je z mięsa. Mięso zachowaj, kości wyrzuć.
Z wywaru usuń ziele angielskie i liście laurowe. Dodaj starte buraczki, pokrojoną botwinkę, starte warzywa i pokrojone grzybki. Gotuj jeszcze 10-15 minut na małym ogniu. Dopraw do smaku solą i pieprzem oraz cukrem. Zakwaś octem jabłkowym.
Do każdej porcji barszczu dodaj czubatą łyżkę kwaśnej śmietany, jeśli lubisz i posiekany koperek. Osobno możesz podać gotowane ziemniaki posypane drobno posiekanym i podsmażonym na chrupko wędzonym boczkiem.
Pyszny barszczyk 🙂 Chętnie bym taki zjadła 🙂
Ja mogłabym go jeść i jeść…
Ależ smakowity!
Kamilo, nie zaprzeczę, barszczyk wyszedł pierwsza klasa
Biorę w ciemno, buraki uwielbiam w każdej postaci.Pozdrawiam serdecznie
To tak jak ja 🙂