Zamiast jednej dużej baby postanowiłam w tym roku upiec kilka małych, zgrabnych babeczek. Babeczki majonezowe są leciutkie jak puch i przypominają biszkopt, lecz są bardziej wilgotne. Takie maleństwa aż się proszą o jakąś słodką ozdobę, więc zafundowałam im słodziuchny różowy lukier o różanym smaku oraz posypkę z płatków róż. Wykorzystałam do tego suszone płatki, z którch zrobiłam mocny napar i to on posłużył mi do zabarwienia i zaromatyzowania lukru.
Trochę szkoda było je zjeść, ale tylko przez chwilę, bo za bardzo kusiły słodkim wyglądem i zapachem. Już znikły. Mogę potwierdzić tylko, że na drugi dzień po upieczeniu, dalej są wilgotne.
Babeczki majonezowe z lukrem różanym
na 6 małych babeczek
- 4 duże jajka
- ¾ szklanki (165 g) drobnego cukru
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- ½ szklanki (75 g) mąki tortowej
- ½ szklanki (90 g) mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ⅔ szklanki (160 ml) majonezu
- dodatkowo: lukier różany i płatki róż, do posypania
- masło i mąka do wysypania foremek na babeczki
Oddziel żółtka od białek. Białka ubij mikserem na sztywną pianę, dodając stopniowo cukier. Ubijaj na dużych obrotach, przez 5-6 minut, aż piana zrobi się sztywna, lśniąca i bardzo gęsta, a cukier całkowicie się rozpuści. Dodaj żółtka oraz ekstrakt waniliowy i wymieszaj krótko, na niskich obrotach.
Przesiej obie mąki z proszkiem do pieczenia. Dodawaj stopniowo do piany, delikatnie mieszając. Do ciasta dodaj majonez w kilku porcjach, za każdym razem delikatnie i dokładnie mieszając.
Rozgrzej piekarnik do 170ºC.
Foremki o pojemności ok. 250 ml grubo wysmaruj masłem i obficie wysyp mąką. Wypełnij ciastem do ⅔ wysokości. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz, do suchego patyczka 30-35 minut. Przestudź w foremkach przez 15-20 minut, następnie wyłóż na kratkę. Po pełnym wystudzeniu polukruj i posyp płatkami róż.
Zamiast sześciu babeczek możesz upiec jedną dużą, tradycyjną babkę. Będziesz do niej potrzebowac mniej lukru, mniej więcej połowę podanej poniżej porcji.
Lukier różany zrobiłam z naparu z suszonych płatków różanych. Możesz też zrobić zwykły lub śmietankowy lukier i dodać do niego kilka kropli wody różanej. Podana poniżej ilość lukru wystarczy do ozdobienia nim sześciu babeczek.
Lukier różany
- ½ szklanki + 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka mocnego naparu z płatków róż, ostudzonego
Cukier puder wymieszaj na jednolitą masę z naparem różanym. Odstaw na 5 minut, zamieszaj znowu i użyj do ozdobienia ciasta.
Gdyby lukier wyszedł za gęsty, dodawaj po trochy więcej naparu lub wody. Gdy będzie za rzadki, wmieszaj w niego więcej cukru pudru.
Napar zrobiłam z dwóch łyżek suszonych płatków różanych, zalanych trochę więcej niż 1 łyżką wrzątku. Przecedziłam go po 5-6 minutach parzenia.
Wspaniale! A ten rozany lukie to musi byc dopiero poezja… 🙂
P.S. U mnie tez dzis babeczki 🙂 Nie takie ladne co prawda, jak u Ciebie ale sa 🙂
Jak nie ładne, jak ładne – właśnie oglądam i są przeurocze 🙂
oięknie się prezentują 🙂 Ogólnie różane smaki uwielbiam, przywodzą mi na myśl zapach perfum Babci 🙂
Ja nie od razu się przekonałam do różanych smaków, na początku wydawały mi się właśnie za pardzo perfumiaste, ale z czasem bardzo je polubiłam. BYle nie przedobrzyć z ilością!
babeczki majonezowe – to brzmi dziwnie ;/
Wiem 🙂 Ale smakują wybornie i są cudownie wilgotne, czego często brakuje babom drożdżowym. Nikt, kto o ty nie wie, nie domyśłi sie , że w babce jest majonez.