Dzisiaj również korzystam z karmelizowanej cebuli, ale tym razem w charakterze przyprawy. Użyłam jej do wzbogacenia smaku sosu z czerwonego wina. Ten szybki sos do mięsa nie wymaga wielogodzinnego stania nad garami, robi się go z ugotowanego wcześniej bulionu, wina i octu. Jest przyjemnie aksamitny i gęsty, choć bez dodatku tłuszczu i mąki. A wszystko dzięki temu, że został mocno odparowany. Ponieważ jest bardzo esencjonalny, na porcję nie potrzebujecie go dużo.
Można go zrobić i bez karmelizowanej cebuli i też będzie dobry.
Szybki sos do mięsa
sos z czerwonego wina
wychodzi około 1/3 szklanki sosu
- 1/4 szklanki wytrawnego czerwonego wina
- 2 łyżki czerwonego octu winnego
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1/2 łyżki cukru
- 11/2 szklanki bulionu wołowego
- 1/2 łyżeczki utłuczonego pieprzu
- opcjonalnie: 1 łyżka karmelizowanej cebuli
Wszystkie składniki umieść w niewielkim rondlu i zagotuj. Gotuj na dużym ogniu, aż większość płynów odparuje, a sos się widocznie zagęści. Przecedź przez sitko. Powinno zostać 1/3 szklanki sosu.
Skoro mamy już taki dobry sos, trzeba go z czymś podać. Ostatnio mam słabość do wieprzowych polędwiczek. Tutaj są tańsze od schabu i boczku, a nawet żeberek (tak, tak!), więc często goszczą w naszym menu. Tak mi posmakowały w zestawieniu ze śliwkami, że postanowiłam wypróbować je w innej owocowej kombinacji na czasie – z figami. W odróżnieniu od śliwek, z figami nie trzeba robić nic poza skarmelizowaniem ich na patelni. Jako dodatek polenta, błyskawiczna, więc też szybko się gotuje. Możecie ją zrobić według tego przepisu lub jego nieco odmienionej wersji, którą podaję poniżej.
Polędwiczki wieprzowe z karmelizowanymi figami i polentą
2 porcje
- 300-350 g polędwicy wieprzowej, pokrojonej na 4 kotlety
- sól i świeżo mielony pieprz
- olej do smażenia
- dodatkowo: 2 figi, przekrojone na pół + około 1 łyżeczki cukru
- polenta wg przepisu poniżej
Kawałki polędwicy rozpłaszcz delikatnie dłonią, żeby nadać im kształtu zbliżownego do steków. Przypraw solą oraz pieprzem i odstaw na 10-15 minut.
Nastaw piekarnik na 180°C (oraz mleko do gotowania polenty, jeśli chcesz, żeby wszystko było gotowe w tym samym czasie).
Na patelni rozgrzej olej i zrumień polędwiczki z obu stron. Zrumienione mięso przełóż do nagrzanego piekarnika i zapiekaj przez 5 minut. Po wyjęciu z piekarnika pozwól im odpocząć kolejne 5 minut. W tym czasie przciętą powierzchnię fig posyp umocz w cukrze, połóż na zrozgrzanej, czystej patelni i poczekaj aż cukier się skarmelizuje.
Czekając aż mięso się dopiecze i odpocznie, zajmij się polentą:
Polenta
- 11/2 szlanki mleka
- 1/3 szklanki błyskawicznej polenty
- 15 g (1/4 szklanki) świeżo startego parmezanu
- 1 łyżka serka mascarpone
- sól do smaku
- 1 łyżeczka oliwy
W niewielkim garnku zagotuj mleko z wodą. Do gotującego się płynu wsypuj powoli polentę, jednocześnie mieszając rózgą zawartość garnka. Gotuj 2-3 minuty, na bardzo małym ogniu, aż kasza zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodaj parmezan i mascarpone. Wymieszaj i spróbuj, czy nie trzeba dosolić. Dodaj oliwę, zamieszaj.
Polentę wyłóż na talerze, połóż na niej usmażone polędwiczki oraz figi. Polej sosem z czerwonego wina.
Tego mi dzisiaj trzeba! Wygląda bardzo apetycznie 🙂
Jak to miło się na coś przydać 🙂
Dobrze przyrządzone polędwiczki to chyba jedno z moich ulubionych dań mięsnych, a tutaj w połączeniu z figami.. pycha:)
Ja dopiero od niedawna nawróciłam się na łączenie mięs z owocami, bo kiedyś nie przepadałam za nim.
polędwiczki są przepyszne! uwielbiam zwłaszcza grillowane :)))