Skip to main content

Ogórki małosolne i kiszone

By 7 sierpnia, 20154 kwietnia, 2024Dodatki, kuchnia polska, przetwory na zimę, warzywa i grzyby

Jaka jest różnica między ogórkami małosolnymi a kiszonymi? Dla mnie to tylko czas fermentacji. Wróciłam niedawno do domu z tygodniowego wyjazdu i zastałam moje ogórki małosolne pięknie ukiszone i pyszne, jak nigdy dotąd. Nawet się ucieszyłam z tej przemiany, bo gdyby mi ktoś przystawił pistolet do głowy i kazał wybierać, wybrałabym kiszone. Ale bardzo lubię i jedne, i drugie. Czy coś jeszcze je różni? Może przyprawy? Zarówno do małosolnych, jak i kiszonych obowiązkowo idzie u mnie koper i czosnek, oraz chrzan, choć zdarzało mi się już kisić ogórki bez chrzanu i to da się przeżyć. A braku kopru i czosnku się nie da. Natomiast gorczycę, ziele angielskie, czy pieprz dodaję raczej tylko do kiszonych, choć i to nie zawsze. Jeśli mam, dorzucam liście porzeczki, albo dębowe. Jak głosi popularny pogląd, mają one sprawiać, że ogórki będą bardziej jędrne i chrupiące.

ogorki-do-kiszenia

Najświeższym moim odkryciem, jeśli chodzi o kiszenie ogórków jest cukier. Tak, cukier. Przepis na małosolne z cukrem znalazłam na ulotce włożonej do środka słoja na ogórki i postanowiłam spróbować. No i co? Na początku niby nic, właściwie nie było wielkiej różnicy, może trochę szybciej fermentowały. Ale jak postały i się dobrze ukisiły… tak, to było to. Chyba bakterie fermentujące ogórki ucieszyły się z tego dodatku i ruszyły do pracy pełną parą, bo smak ogórków kiszonych z cukrem stał się, moim zdaniem, bardziej wyrazisty, choć śladów słodkości trudno się w nich doszukać. W każdym razie, od teraz będę już dodawać cukier do ogórków kiszonych. Ale tylko do kiszonych.

ogorki-przed-kiszeniem

Ogórki małosolne

na duży ok. 2 litrowy słój lub kilka mniejszych

 • 1 kg niedużych ogórków gruntowych
 • 1 litr wody, przefiltrowanej lub źródlanej
 • 1 łyżka (może być z czubkiem) soli kamiennej, niejodowanej
 • 1-2 liście chrzanu
 • 2-3 łodygi kopru z baldachami (można zastąpić małym pęczkiem koperku)
 • ok. 5cm kawałek korzenia chrzanu
 • 3-4 ząbki czosnku, obrane lub nie

Ogórki dobrze umyj i zwróć uwagę, by nie zostały na nich pozostałości kwiatów, resztki liści itp. Zagotuj wodę i rozpuść w niej sól. Na dno wyparzonego słoja (lub ceramicznego naczynia) wyłóż liście chrzanu oraz część kopru. Ułóż ogórki, starając się je upychać ciasno, by potem nie wypływały, a pomiędzy nie włóż resztę kopru, korzeń chrzanu oraz ząbki czosnku. Zalej przygotowaną wcześniej zalewą. Zalewa powinna zakrywać ogórki, w razie potrzeby zrób jej więcej, trzymając się proporcji 1 łyżka soli  na 1 litr wody.

Słój nakryj gazą lub lekko przykryj pokrywką (nie dokręcaj do końca). Postaw na spodku (zalewa może „kipieć”)  i odstaw w ciepłe miejsce. Ogórki są dobre, gdy zmienią kolor na jaśniejszy, po 2-5 dniach.

Ogórki małosolne możesz zalać przestudzoną lub gorącą zalewą. Gorąca przyspieszy proces fermentacji. Możesz ponacinać końcówki ogórków, to również przyspieszy kiszenie.

 

ogorki-malosolne

Ogórki kiszone
(w słoikach)

na 2-3 litrowe słoiki

 • 1 kg ogórków gruntowych, małych i średnich
 • 1 litr wody, przefiltrowanej lub źródlanej
 • 1 łyżka soli kamiennej, niejodowanej
 • 1-3 łyżeczki cukru
 • na każdy słoik: liść chrzanu (opcjonalnie), 1-2 łodygi kopru z baldachami, 5 cm kawałek  korzenia chrzanu, 2-3 ząbki czosnku, ¼ łyżeczki gorczycy
 • opcjonalnie: liście czarnej porzeczki lub dębowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach

Ogórki dobrze umyj i zwróć uwagę, by nie zostały na nich pozostałości kwiatów, resztki liści itp. Zagotuj wodę i rozpuść w niej sól i cukier. Na dno wyparzonych słoików wyłóż wszystkie przypraw. Ogórki wkładaj do słoików pionowo, starając się je upychać bardzo ciasno, by potem nie wypływały. Zalej przygotowaną wcześniej i wystudzoną zalewą. Zalewa powinna zakrywać ogórki, w razie potrzeby zrób jej więcej.

Słoiki pozamykaj i odstaw w ciepłe miejsce aż się ukiszą. Potem można je przenieść w chłodne miejsce.

 

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny