Skip to main content

Kremówka z truskawkami

By 11 maja, 201218 lutego, 2018ciasta, tarty i serniki, kuchnia polska, Na słodko

Wpis dedykuję Zakładce, która spoglądając na świat z czubka swojej czereśni słusznie zauważyła, że takich kremówek jak kiedyś, już się nie robi. Do tego samego wniosku doszliśmy i my, przeglądając dostępne w sieci przepisy.

– To wszystko nie to – krzywił się W. na kolejny krem bazujący na gotowym budyniu, albo z ogromną ilością mąki – W kremie,  który pamiętam było dużo żółtek i masło. Nie łyżka albo dwie, ale całkiem sporo masła. Co to w ogóle za krem bez masła?

No właśnie. Nie pomogła nam nawet Kuchnia Polska, bo i tamtejszy przepis na krem do napoleonek-kremówek był nie-maślany. Może dlatego, że nasz eglemplarz pochodzi jeszcze z czasów kryzysowych? Ale, co by nie mówić, występowała w nim prawdziwa wanilia i żółtka, a to był już duży krok naprzód.

Skoro gotowca brak, trzeba było przepis wykombinować. Za bazę posłużyła podstawowa receptura na crème pâtissière, która wzbogacona została śmietanką kremówką i masłem. A ponieważ efekt końcowy pomyślnie przeszedł testy u mojego kremówkowego marudy, ośmielam się go opublikować. Bo nawet jeśli nie dorównuje ciastkom Zakładkowego Mistrza, to ciagle jest to cholernie dobra kremówka.

kremówka z truskawkami

Kremówka z truskawkami

na prostokątną formę 10x24x5cm
5 porcji

  • 2 płaty ciasta francuskiego
  • 10 dużych, jędrnych truskawek
  • cukier puder, do posypania
  • dodatkowo: forma/obręcz 10x24x5cm

krem:

  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka śmietanki kremówki
  • 1 laska wanilii, przekrojona na pół, ziarenka wyskrobane
  • 6 żółtek
  • 70 g (1/3 szklanki) cukru
  • 30 g (3 łyżki) mąki ziemniaczanej
  • 10 g (1 łyżka) mąki pszennej
  • 100 g masła, zimnego, pokrojonego w niedużą kostkę
  • opcjonalnie: 1 łyżeczka rumu

Ciasto

Rozwałkuj lekko rozmrożone ciasto francuskie na arkuszu papieru do pieczenia – potrzebujesz dwóch kawałków trochę większych niż forma (ok. 1 cm w kazdym kierunku). Połóż na blachę, razem z papierem, ponakłuwaj widelcem i wstaw do lodówki na 15-20 minut.

Nastaw piekarnik na 220˚C.

Piecz wyjęte z lodówki ciasto przez około 10 minut, dopóki się nie zezłoci.  Odstaw do wystudzenia.

Krem

Zagotuj mleko wymieszane ze śmietanką oraz przekrojoną na pół laską wanilii i wyskrobanymi z niej ziarenkami. Odstaw na 10 minut, żeby mleko przeszło aromatem wanilii a następnie przecedź. Żółtka ubij dobrze z cukrem, aż widocznie zgęstnieją. Dodaj do nich przesianą mąkę, wymieszaj i przełóż do garnka o grubym dnie. Do garnka zacznij dolewać gorące mleko, cały czas ubijając. Postaw na niedużym ogniu i mieszaj, czekając aż się zagotuje. Pogotuj go jeszcze przez 2 minuty, dopóki krem nie zgęstnieje i nie zniknie z niego smak surowej mąki. Zdejmij z ognia, dodawaj partiami zimne masło, w czterech turach, za każdym razem energicznie mieszając, dopóki masło się nie połączy z kremem. Na końcu wymieszaj z rumem (jeśli używasz).

Odstaw garnek na bok i poczekaj, aż krem nieco przestygnie. W czasie stygnięcia mieszaj go od czasu do czasu, żeby nie dopuścić do utworzenia się skórki.

Wykończenie

Przytnij ciasto francuskie do rozmiarów formy. Formę (obręcz bez dna) owiń folią spożywczą i postaw na płaskiej powierzchni (np. desce do krojenia) również wyłożonej kawałkiem folii.

Do formy włóż jeden kawałek ciasta, rozprowadź na nim 1/3 kremu, następnie powtykaj w niego umyte i odszypułkowane truskawki, czubkiem do góry, po dwie obok siebie. Przestrzenie między truskawkami wypełnij resztą kremu. Krem powinien być letni, inaczej będzie za sztywny, żeby go dobrze rozprowadzić. Przykryj drugiem kawałkiem ciasta i dociśnij lekko niedużą i niezbyt ciężką deseczką. Wstaw do lodówki, żeby krem zesztywniał, najlepiej na noc.

Wyjmij z lodówki, gdy krem będzie zimny i całkiem sztywny. Usuń obręcz, podnosząc ją do góry (być może trzeba będzie przytrzymać ciasto dłonią). Jeśli trzeba, wyrównaj krem nożem zamoczonym w gorącej wodzie. Posyp ciasto cukrem pudrem i pokrój ostrym nożem-piłką na 5 kawałków – każdy powinien zawierać po dwie truskawki.

Przechowuj w lodówce i zjedz w miarę szybko – po dwóch dniach ciasto francuskie zacznie tracić chrupkość.

33 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny