Zupa szparagowa z cytryną i parmezanem jest lekka i delikatna i idealnie pasuje do obecnej pogody, ciepłej i słonecznej. Poszły na nią szparagowe końcówki, w większości białe, więc jest jasnokremowa i kilka całych szparagów – tym zachowaliśmy łebki, żeby ładnie zdobiły talerz. Szparagi gotujemy w bulionie razem z małym ziemniakiem, a potem miksujemy. Jeden ziemniak wystarczy, by lekko zagęścić zupę, tyle tylko, by nie była zbyt wodnista. Za gęsta nie pasowałaby do orzeźwiającego smaku cytryny, która aromatyzuje i zakwasza tę zupę. Zupa gotowała się też z kawałkiem parmezanowej skórki. Jeśli używacie często parmezanu i zostają wam skórki, pod żadnym pozorem ich nie wyrzucajcie, bo dodają wyrazistego smaku wywarom i zupom.
Zobacz też:
kremową zupę z białych szparagów (z makaronem)
zupę szparagową z migdałami (bez nabiału)
Lekka zupa szparagowa z cytryną, parmezanem i grzankami
4 porcje
- 1½ litra lekkiego bulionu z kurczaka lub warzywnego
- 1 mały ziemniak, obrany, pokrojony w kostkę
- 400-500 g szparagów (z przewagą białych, mogą być końcówki)
- 1-2 skórki z parmezanu
- 2-3 łyżeczki soku z cytryny
- dobno starta skórka z połowy cytryny
- 1 łyżeczka startego parmezanu
- sól, do smaku
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 30%
- do szparagów: 2 łyżeczki oliwy, 2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki, ¼ łyżeczki startej skórki cytrynowej, ½ łyżeczki soku z cytryny, szczypta soli
- grzanki – patrz przepis poniżej
Zagotuj bulion. Szparagi pokrój na kawałki, odłóż główki. Główki szparagowe zblanszuj w bulionie i odłóż na bok. Do bulionu dodaj resztę szparagów, ziemniaka oraz skórki z parmezanu. Gotuj 20-30 minut, na niedużym odniu, aż warzywa będą bardzo miękkie. Wyjmij z garnka skórki parmezanu, a zupę zmiksuj na gładko i przetrzyj przez sitko, żeby pozbyć się włókien ze szparagów.
Przecedzoną zupę ponownie wlej do garnka i dopraw sokiem z cytryny, skórką cytrynową oraz startym parmezanem. Dosól do smaku. Pogotuj 2-3 minuty na niedużym ogniu. Śmietanę rozprowadź niewielką ilością gorącej zupy, wlej do garnka i wymieszaj. Już nie gotuj.
Szparagowe główki wymieszaj z oliwą, natką pietruszki, skórką cytrynową, sokiem z cytryny i solą. Użyj do udekorowania talerza z zupą szparagową.
Do zupy szparagowej podaj parmezanowo-cytrynowe grzanki:
Grzanki z parmezanem, skórką cytrynową i natką pietruszki
4 porcje, jako dodatek do zupy
- 8 kromek bagietki lub ciabatty
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżka startego parmezanu
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- ¼ łyżeczki skórki cytrynowej
Rozgrzej piekarnik do 180ºC.
Oliwę wymieszaj z parmezanem, natką i skórką cytrynową. Maczaj w niej grzanki, z obu stron i układaj na blasze wyłożonej papierem. Zapiekaj do zrumienienia, po 3-5 minut na stronę.
Łał! Pyszności! Szparagowy maj to coś dla mnie! Pozdrawiam
Oj pycha, pycha. Przyznaję się – była dokładka 🙂
Twoja zupa bardzo mnie kusi!
Uwielbiam szparagowe zupy. Właśnie ugotowałam i ja…
Ja też się do jakiejś nowej szparagowej zupy zabieram. Albo powtórzę sobie stary przepis, a co.