Skip to main content

Zupa serowa z kalafiorem i boczkiem

By 3 stycznia, 2018Zupy

Pyszna zupa serowa z kalafiorem z krótką listą składników. Potrzebny nam będzie bulion, kalafior, ziemniak i ser, który się łatwo topi (półtwardy) – może być mimolette lub pomarańczowy cheddar. W bulionie gotujemy pokrojonego ziemniaka oraz kalafiora podzielonego na różyczki i miksujemy na gładki krem. Polecam odłożyć garść ugotowanych różyczek, by je potem dodać do talerza z zupą. Zawsze to miło, gdy w zupie jest coś chrupiącego. Zmiksowaną zupę zabielamy śmietanką i rozpuszczamy w niej starty ser, już bez gotowania. I to by właściwie wystarczyło, ale wiadomo, jeśli dodamy trochę podsmażonego na chrupiąco boczku, nasza zupa serowa będzie jeszcze smaczniejsza. Więc czemu tego nie zrobić?

Zobacz przepis na zupę serową z klopsikami

Zupa serowa z kalafiorem i chrupiącym boczkiem

Zupa serowa z kalafiorem i boczkiem wędzonym

2 duże porcje

  • 750 ml bulionu z kurczaka
  • 1 średni ziemniak, obrany, pokrojony w niedużą kostkę
  • ½ niedużej główki kalafiora (ok. 300 g), podzielone na różyczki
  • ¼ szklanki śmietanki
  • 150 g sera mimolette, startego na grubych oczkach
  • 4 plasterki boczku wędzonego, usmażone na chrupiąco i połamane
  • opcjonalnie:  świeże zioła (natka pietruszki, bazylia itp.)

Zagotuj bulion razem z pokrojonym w kostkę ziemniakiem. Gdy ziemniak zmięknie, po ok. 10 minutach, dodaj różyczki kalafiora i gotuj jeszcze 5-7 minut. Wyjmij z bulionu garść różyczek i odłóż na bok. Resztę zupy zmiksuj na gładko ze śmietanką i ponownie zagotuj. Po zagotowaniu zestaw ją z ognia, dodaj ser i mieszaj, do rozpuszczenia sera, już nie gotując.

Wyłóż zupę na talarze, dodaj odłożone, ugotowane różyczki kalafiora i posyp kawałkami usmażonego boczku. Dodaj kilka listków natki pietruszki lub bazylii, jeśli chcesz.

Ze względu na sporą ilość sera, zupy już raczej nie trzeba będzie dosalać, ale warto to ocenić przed podaniem.

3 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny