Moja ulubiona zupa cebulowa jest ciemna i gęsta od mocno skarmelizowanej cebuli, podawana z serową grzanką i gotowana na bulionie wołowym. Ugotowanie tej zupy jest proste, ale zabiera trochę czasu. Czasochłonne jest zarówno smażenie cebuli, tak by mocno ściemniała, ale się nie przypaliła, jak i gotowanie bulionu wołowego. Bulion, co prawda, gotuje się właściwie sam, ale już cebulę trzeba cierpliwie cały czas mieszać. Przygotowanie zupy cebulowej można jednak rozłożyć sobie na etapy i jednego dnia ugotować bulion, innego usmażyć cebulę. Ponadto obie rzeczy obie rzeczy można przygotować w większych ilościach i osobno zamrozić. Zarówno bulion wołowy, jak i skarmelizowaną cebulę można wykorzystać nie tylko do zupy cebulowej.
Zupa cebulowa z grzankami serowymi
4 duże porcje
- 1 kg cebuli
- 4 łyżki (60 g) masła
- 1 duży ząbek czosnku, drobno posiekany
- 3-4 liście laurowe
- ¼ łyżeczki suszonego tymianku
- sól i pieprz, do smaku
- 2 litry bulionu wołowego (patrz: przepis poniżej)
- 4 łyżki koniaku lub brandy
- 4 kromki chleba na zakwasie
- oliwa do smarowania grzanek
- 4 plasterki ementalera
- opcjonalnie: szczypiorek, pokrojony w 3-4 cm kawałki
Cebulę obierz i pokrój w grubsze piórka. W szerokim garnku o grubym dnie rozgrzej masło, dodaj cebulę, czosnek, liście laurowe oraz tymianek. Smaż na małym ogniu, ciągle mieszając, aż zmięknie, znacznie straci na objętości i ładnie się skarmelizuje (zrobi ciemnobrązowa). W czasie smażenia lekko posól. Gdy tylko cebula zacznie przywierać do dna garnka, dolej 2 łyżki wody i smaż dalej. Powtarzaj podlewanie wodą tak często, jak to będzie potrzebne. Kamelizowanie 1 kilograma cebuli znajmie 45-50 minut.
Skarmelizowaną cebulę zalej bulionem wołowym i zagotuj. Gotuj około 20 minut, aż cebula odda smak i kolor zupie. Pod koniec gotowania dolej brandy, dosól zupę i dopraw pieprzem do smaku.
Kromki chleba posmaruj lekko oliwą, wstaw pod górną grzałkę w piekarniku i opiecz z obu stron. Wyjmij z piekarnika, posyp szczypiorkiem (jeśli chcesz), przykryj plasterkiem sera i zapiecz ponownie, żeby ser się rozpuścił.
Zupę cebulową nalej do talerzy, dodaj po zapieczonej grzance i podawaj.
Zupa cebulowa bazuje na dobrze usmażonej cebuli. Taka cebula pominna być miękka, aromatyczna i dobrze skarmelizowana, ale nie przypalona. By zapobiec jej przypaleniu, podlewamy ją w czasie smażenia wodą i cały czas mieszamy. Smażymy na niezbyt dużym ogniu. Usmaż od razu więcej cebuli i zamroż ją w porcjach. Będzie jak znalazł na następną zupę cebulową lub do sosu cebulowego.
***
Zanim zaczniesz robić zupę cebulową, ugotuj bulion wołowy. Możesz go zrobić dużo wcześniej i zamrozić. Przyda się nie tylko do tej zupy.
Jak zrobić bulion wołowy
na 2 litry bulionu
- 1½ kg wołowiny (niezbyt tłusty szponder z kością, łata, mostek)
- ok. 4 litry zimnej wody + woda do obgotowania mięsa
- 2 średnie marchewki
- 2 średnie pietruszki
- ¼ małego selera
- 1 por (biała i jasnozielona część)
- 1 średnia cebula, mocno opalona nad płomieniem
- 2 liście laurowe
- sól, do smaku
Mięso zalej zimną wodą, tak by je przykrywała i zagotuj. Pogotuj kilka minut, a gdy zaczną się pojawiać szumowiny, zlej wodę. Mięso opłucz, włóż do czystego garnka i zalej 4 litrami zimnej wody. Gotuj na małym ogniu przez 1 godzinę. Dodaj umyte warzywa, opaloną cebulę oraz liście laurowe. Posól lekko i gotuj, dalej na małym ogniu przez kolejną godzinę, aż bulion zrobi się ciemny i esencjonalny. W czasie gotowania zbieraj z powierzchni tłuszcz. Wyjmij mięso i warzywa, bulion przecedź przez gęste sitko lub gazę. Po schłodzeniu zbierz z bulionu resztki tłuszczu.
Powinny zostać 2 litry esencjonalnego bulionu wołowego.
Ugotowane mięso wołowe wykorzystaj do pierogów, czy pasztetu. Możesz je też podać z warzywami i niewielką ilością bulionu jako sztukę mięsa. Nam bardzo smakowało też z bulionem, w którym się gotowało i gotowaną kaszą jęczmienną.
To jest najlepszy czas na dobrą cebulową! Nic tak dobrze nie rozgrzewa w mroźne i pochmurne dni 🙂 Piękny kolor ma Twoja cebulowa 🙂
Tak, super gorąca cebulowa to doskonałe remedium na zimę 🙂
Super, uwielbiam taką cebulową w zimie z pięknie skarmelizowaną cebulą 🙂
Cudowny smak daje taka cebula, warto się pomęczyć przy smażeniu.
To skoro tą cudowną zupkę robisz w większej ilości to ja się wpraszam 🙂 Pyszności!
To ja zapraszam 🙂 A jak ta się skończy, to będzie inna.
Ratunku! 🙁 mieszam i mieszam cebulę i ani trochę nie chce się skarmelizowac, już prawie 2h stoję przy kuchni,a nie robie z 1kg,trochę mniej…czy to musi być jakas specjalna odmiana ?
Nie, nie powinno to trwać aż tak długo! Stawiam na za mały ogień i/lub za mały garnek. Warstwa cebuli w garnku, czy na patelni, nie powinna być za gruba, maksymalnie 2 cm. Każda cebula się karmelizuje.
Chwile po napisaniu komentarza cebulka zaczęła zmieniać kolor (ale nie przypalać się!) pewnie za mały ogień był:) Wyszła przepyszna, mąż zjadł cały garnek! Dziękuję za szybką odpowiedź i za przepis, który dodaję do ulubionych. Pozdrawiam 🙂
To ogromnie się cieszę 🙂
ojj marzy mi się taka zupa! muszę ją w końcu zrobić 🙂
Gorąco namawiam!
wspaniała zupka 🙂 szczególnie o tej porze roku 🙂
Tak jest 🙂