Skip to main content

Żeberka w sosie BBQ

Nasze żeberka w sosie BBQ to są prawdziwe żeberka, że palce lizać! Dobrze zrobione będą mięciutkie i prawie rozpadające się, nie ma mocnych, byście nie chcieli po nich wylizać do czysta talerza, czy przysłowiowych palców. Z domowym sosem barbecue są po prostu rewelacyjne! Przygotowyjemy je metodą kilkustopniową. Najpierw nacieramy mieszanką suchych przypraw oraz czosnkiem i zostawiamy do zamarynowania. Potem smarujemy sosem BBQ i pieczemy, zawinięte w folię, w niskiej temperaturze, aż zrobią się miękkie. Potem przypiekamy już bez folii, albo przekładamy na grill i smarujemy resztą sosu.

Takie dwustopniowe pieczenie mięsa to dobry sposób, gdy planujemy obiad dla większej ilości osób, a nie chcemy spędzać w kuchni całego dnia. Wszystko bowiem możemy przygotować wcześniej, nawet dzień, czy dwa, a na ostatnią chwilę zostawić sobie tylko finałowe dopieczenie lub grillowanie żeberek.

Żeberka w sosie BBQ uzupełnią sałatka coleslaw oraz gotowana kukurydza.

Wieprzowe żeberka w sosie BBQ z sałatką coleslaw i gotowaną kukurydzą

Wieprzowe żeberka w sosie BBQ
pieczone i grillowane

na ok. 1½ kg żeberek

przyprawy:

  • 2 łyżki cukru brązowego
  • 3 łyżki soli morskiej
  • 5 łyżek papryki słodkiej
  • 1 łyżka chili w proszku
  • 1 łyżeczka suszonej cebuli, sproszkowanej
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu, drobno mielonego

żeberka:

  • 2 ząbki czosnku, starte na miazgę
  • 2 szklanki sosu BBQ
  • ok. 1½ kg żeberek (4 płaty)
  • dodatkowo: folia aluminiowa

Wymieszaj wszystkie sypkie przyprawy.

Żeberka natrzyj zmiażdżonym czosnkiem oraz mieszanką przypraw. Włóż je do miski, nakryj folią spożywczą i odstaw do zamarynowania na kilka godzin w temperaturze pokojowej lub na całą noc do lodówki

Zamarynowane żeberka posmaruj z obu stron połową sosu barbecue, zawiń w folię aluminiową i piecz przez około 2 godziny w temperaturze 150°C. Gdy mięso zmięknie, odwiń folię i zwiększ temperaturę do 200°C. Piecz dalej, smarując wierzch żeberek 2 razy reszą sosu BBQ, aż się zrumienią i zrobią bardzo miękkie, prawie rozpadające się.

Wersja na grilla: upieczone w folii żeberka przełóż na średniogorący grill, mięsną stroną do góry, odwiń folię i dokończ opiekanie smarując mięso z wierzchu resztą sosu BBQ, w dwóch turach. Pomiędzy smarowaniami przykrywaj grill, aby żeberka nabrały dymnego aromatu. Żeberka w sosie BBQ najlepiej grillować na tacce.

MK--zeberka--w-sosie--bbq

Na zdjęciu powyżej: wstępnie upieczone żeberka posmarowane dodatkowo sosem, jeszcze przed grillowaniem.

Wstępnie upieczone żeberka (przed posmarowaniem resztą sosu) możesz po przestudzeniu przechować w lodówce i dokończyć ich piecznie/grillowanie następnego dnia.

Tak samo możesz przyrządzić żeberka wołowe (szponder wołowy), jednak wołowina będzie wymagała dłuższego pieczenia.

Żeberka w sosie BBQ uzupełnij o:

sałatkę coleslaw

gotowaną kukurydzę

Save

5 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny