Skip to main content

To wszystko przez Ptasię! Pokazała na facebooku młodą kapustę i przepadłam. Zaczęłam marzyć o młodej kapuście pod wszystkimi możliwymi postaciami – duszonej, zasmażanej, w surówce… Naszła mnie też niepohamowana ochota na gołąbki, a tu, w Korei, kapustę sprzedają już z reguły poćwiartowaną i elegancko opakowaną. Traf chciał, że następnego dnia, natknęłam się na furgonetkę z owocami i warzywami – taka forma ich sprzedaży jest w Seulu bardzo popularna. A na furgonetce, oprócz kapusty pekińskiej, imbiru, cukinii i grzybów enoki, znalazłam truskawki, pomidory i młodą białą kapustę. W całych główkach! I nagle wszystkie pomysły, nawet ten z gołąbkami, zaczęły nabierać coraz bardzo realnych kształtów. Ale w pierwszej kolejności w naszej kuchni ugotowana została zasmażana kapusta, ze świeżymi pomidorami i pachnącym koperkiem.

Oszczędzę wam opisów mojej pielgrzymki po sklepach w poszukiwaniu wystarczających ilości koperku. Ważne, że go w końcu zdobyłam. Bo nic tak nie smakuje, jak spełniona zachcianka kulinarna 🙂

zasmazana kapusta z pomidorami

Zasmażana kapusta z pomidorami

6-8 porcji

  • 3 łyżki masła
  • 1 mała cebula, pokrojona w piórka
  • 1 kg młodej białej kapusty, poszatkowanej
  • 650 g pomidorów, bez skórki, posiekanych
  • 1 liść laurowy
  • 11/2 łyżki mąki
  • sól, biały pieprz i cukier, do smaku
  • 2-3 łyżki koperku, posiekanego

W dużym garnku o grubym dnie rozgrzej dwie łyżki masła i zeszklij na nim cebulę. Dodaj kapustę, pomidory oraz liść laurowy, posól lekko i duś, pod przykryciem, 30-40 minut. Od czasu do czasu zamieszaj.

Gdy kapusta będzie się dusić, zrób zasmażkę. Na małej patelni rozpuść łyżkę masła i wsyp do niego mąkę. Smaż, na małym ogniu, cały czas mieszając, dopóki mąka nie połączy się z masłem i lekko nie zezłoci. Kiedy kapusta będzie prawie miękka, dodaj do niej zasmażkę, wymieszaj dobrze i gotuj jeszcze około 10 minut, odkrytą, żeby nadmiar płynu mógł odparować. Dopraw do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru.

Przed podaniem wymieszaj z koperkiem.

27 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny