Skip to main content

Zapiekane ziemniaki czosnkowe

By 28 stycznia, 201618 lutego, 2018dodatki do obiadu, Obiady, ziemniaki, kasza i ryż

Lubicie odgrzewane ziemniaki? Wiem, że odgrzewane jedzenie raczej nie kojarzy się zbyt apetycznie, ale jeśli ktoś kiedyś próbował odsmażanych albo odpiekanych ziemniaków, wie, że smakują bosko. Szczególnie, gdy tu i ówdzie się mocniej przypieką. Dlaczego więc mielibyśmy czekać na nie, aż zostanie nam coś z obiadu, kiedy można je zapiec celowo – zaraz po ugotowaniu. Tak właśnie zrobiłam z ziemniakami, które miały być dodatkiem do duszonych żeberek. Do ugotowanych ziemniaków dodałam kwaśną śmietanę oraz pieczony czosnek, który dochodził sobie w rozgrzewającym się piekarniku, w tym samym czasie, kiedy ziemniaki się gotowały. Pracy niedużo, a efekt wspaniały. Oczywiście zapiekane ziemniaki czosnkowe można też zrobić z resztek pozostałych z wczorajszego obiadu.

MK--zapiekane--ziemniaki--czosnkowe

Zapiekane ziemniaki czosnkowe

2-3 porcje

  • 4 średnie ziemiaki
  • sól, do smaku
  • 4 duże ząbki czosnku, w łupinkach
  • 2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany 18%
  • 1 łyżka masła, posiekanego + trochę do wysmarowania formy

Ziemniaki obierz, pokrój na podobnej wielkości kawałki i gotuj do miękkości w dobrze osolonej wodzie.

Nastaw piekarnik na 180ºC. Włóż do niego ząbki czosnku położone na kawałku folii aluminiowej i piecz, aż zmiękną, około 15 minut. Wyjmij i przestudź lekko. Zostaw piekarnik włączony.

Odlej ugotowane ziemniaki i postaw je w garnku na małym ogniu, żeby odparowały z resztek wody. Dodaj do nich śmietanę oraz wyciśnięte z łupinek ząbki czosnku i ugnieć na niezbyt gładkie purée. Przełóż do żaroodpornego naczynia lekko smarowanego masłem i posyp kawałeczkami masła. Zapiekaj przez 15-20 minut, aż wierzch purée lekko się zrumieni.

Ziemniaki można ugotować, ugnieść z czosnkiem i śmietaną, włożyć do naczynia żaroodpornego, przykryć folią i odpiec, kiedy będą potrzebne. Można je nawet przechowywać w lodówce przez dzień lub dwa. Zimne ziemniaki odpiekaj neico dłużej.

Czosnek możesz upiec w oliwie, tak jak w >tym przepisie<.
Upiecz większą ilość czosnku, a to co zostanie przechowuj w lodówce i zużywaj stopniowo. Będziesz też mieć przy okazji czosnkową oliwę.

Jeśli bardzo lubisz czosnek, spokojnie możesz dodać go więcej 🙂

 

 

9 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny