Wigilijna kapusta z pieczarkami jest tańszą alternatywą dla wigilijnej kapusty z grzybami suszonymi. Tańszą, ale również bardzo smaczną! Suszone grzyby, o ile nie zebraliśmy ich i nie suszyliśmy własnoręcznie, mogą trochę kosztować. Zamiast nich, do kiszonej kapusty, którą dusimy na wigilię możemy dodać pieczarki, pokrojone w kostkę i podsmażone z cebulą oraz czosnkiem. Grzyby możemy przesmażyć na oleju, wtedy potrawa będzie tradycyjnie postna i przy okazji wegańska, lub na maśle klarowanym. I ten drugi wariant, nie będę ukrywać, smakuje mi nawet bardziej. Do wigilijnej kapusty z pieczarkami można też dodać 2-3 suszone grzyby, podgrzybki lub borowiki, uprzednio namoczone, ale nie jest to konieczne. I bez nich kapusta będzie przepyszna.
Zobacz przepisy na wigilijną kapustę z grzybami suszonymi oraz bigos wigilijny
Wigilijna kapusta z pieczarkami
- 1 kg kapusty kiszonej, niezbyt kwaśnej
- 1 szklanka wody (lub wg potrzeby)
- w saszetce: 2 liście laurowe + 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka suszonego majeranku
- 2-3 łyżki oleju lub masła klarowanego
- 2 średnie cebule, pokrojone w drobną kostkę
- 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
- ½ kg pieczarek, oczyszczonych i pokrojonych w drobną kostkę
- opcjonalnie: 2-3 suszone podgrzybki, namoczone w wodzie, potem posiekane
- sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
Kiszoną kapustę posiekaj z grubsza i włóż do szerokiego garnka. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, odciśnij ją dobrze z soku lub nawet lekko przepłucz. Do garnka dolej szklankę wody, dodaj listki laurowe, ziele angielskie i majeranek. Duś pod przykryciem.
Na dużej patelni rozgrzej olej lub masło klarowane i zeszklij na nim cebulę z czosnkiem. Dodaj pokrojone w kostkę pieczarki i smaż, na dużym ogniu, aż lekko się zrumienią i odparują z nich soki. Często mieszaj. Dodaj do garnka z kapustą. Jeśli chcesz, dodaj też namoczone i posiekane suszone podgrzybki oraz przecedzoną wodę w której się moczyły. Duś dalej, aż kapusta całkowicie zmięknie, około godziny. W razie potrzeby dolej odrobinę wody. Z gotowej kapusty usuń saszetkę z przyprawami.
Tak przygotowaną kapustę z pieczarkami możesz użyć do nadziewania pierogów i uszek, krokietów oraz pasztecików.
Bardzo apetyczna kapustka 🙂 Bardzo lubię 🙂
Ja już swoje podjadłam przed świętami, taka dobra!