Pomimo, że ciasto na makaron składa się tylko z mąki, jajek i wody, przepisów na nie jest mnóstwo. Różnią się proporcjami mąki do jajek, niektóre rodzaje robione są na samych żołtkach, w innych ilości jajek są śladowe. Niektórzy dodają wodę i oliwę, inni nie. Warto wypróbować i poznać kilka rodzajów makaronowego ciasta. Na ravioli polecane jest ciasto twardsze niż do domowego rosołu, czy na makaron podawany z sosem. Istnieje jednak przepis na domowy makaron uniwersalny, który dobrze sprawdzi się w każdej sytuacji. Idealny jest przede wszystkim do domowych past oraz zup, potrafi jednak zastąpić bardziej pracochłonne i trudniejsze w wykonaniu ciasto na ravioli, czy do lasagne.
Przepis ten polecił nam znajomy włoski szef kuchni, więc jeśli jest on dobry dla niego, będzie dobry i dla nas. Można do niego użyć najzwyklejszej uniwersalnej mąki, chyba że macie na stanie specjalną mąkę do makaronów (typ 00). Ciasto to da się bez trudu zagnieść ręcznie, ale jeszcze lepiej ułatwić sobie pracę i posiekać wszystkie składniki w blenderze. Bardzo dobrze się je wałkuje, choć odkąd mam maszynkę do makaronu, wyręczam się nią przy jego produkcji. Prawda, że dobrze się zapowiada?
Proporcje na to ciasto są proste do zapamiętania. Na porcję dla jednej osoby bierzemy 100 g mąki i jedno jajko. Jajka dostarczają wystarczająco wilgoci i zwykle nie trzeba już dodawać wody. Dodajemy szczyptę soli, dla smaku i pół łyżeczki oliwy, żeby ciasto było bardziej aksamitne. Wyrabiamy, wkładamy do lodówki, wałkujemy, tniemy. Gotowe. To najprostszy, najszybszy i najbardziej wszechstronny w zastosowaniu makaron, jaki wypróbowałam.
Uniwersalny domowy makaron
2 porcje na pastę, 4 do rosołu
- 200 g mąki (1¼ szklanki), przesianej
- 2 jajka
- ¼ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka oliwy
- woda, jeśli będzie trzeba
- mąka do podsypywania
Mąkę, jajka, sól oraz oliwę umieść w blenderze i miksuj do połączenia składników. Już po minucie lub dwóch powinna się uformować kula z ciasta. Jeśli okaże się, że ciasto jest za suche i składniki się nie łączą, dolej łyżeczkę wody i miksuj dalej. Gdyby było za mokre i lepiące, dosyp łyżeczkę mąki.
Kulę z ciasta wyłóż na blat, lekko podsyp mąką i zagnieć przez 2-3 minuty. Gładkie i elastyczne ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na minimum 30 minut. Gdy ciasto odpocznie, podziel je na dwie części. Rozwałkuj je, najpierw jedną porcję, potem drugą, ręczenie lub w maszynce do makaronu, na pożądaną grubość, podsypując mąką. Potnij na dowolny kształt. Wstążki lub spaghetti wymieszaj dodatkowo z mąką, żeby się nie sklejały i odkładaj na ściereczkę, aby lekko obeschły.
Gotuj al dente, bardzo krótko, 1-2 minuty, wrzucając na mocno osolony wrzątek (łyżka soli na litr wody).
***
To ciasto makaronowe dobrze sprawdza się także przy przygotowaniu ravioli:
∴
ostatnia aktualizacja – 02.05.2016 (dodane zdjęcie ravioli)
Zapowiada się pysznie, czekam na jego udział 🙂
Już jest – w szybkiej pomidorowej odsłonie 🙂
Nic nie zastąpi smaku domowych wyrobów, a smak makaronu domowego kojarzy mi się z dzieciństwem i wakacjami u babci..
To ja jeszcze dorzucę rosół do tego obrazka 🙂
Nigdy nie pomyślałam, żeby makaron robić w malakserze – świetny pomysł 🙂 Na pewno wypróbuję 🙂
Trzeba sobie ułatwiać życie 😉
Zrobiłam i dla mnie bomba,Nareszcie ktoś wymyślił coś dobrego.Uwielbiam makaron domowy,ale moje stawy nie dawały mi gnieść ciasta.Teraz moge robić co tydzień do rosołu na niedzielę.
Prawda, że to fajny sposób na makaron, bez wyrabiania ciasta 🙂
Wczoraj zrobiłem go do rosołu i muszę powiedzieć, że smakuje pycha. Następnym razem trochę zmodyfikuje skład na więcej dodatków ciemnych z błonnikiem. Ogromnie dziękuje za przepis, własny makaron jest najlepszy, znacznie lepszy niż kupne.
Nie ma jak domowy makaron, to prawda!