Skip to main content

Szynka duszona z cydrem

By 17 października, 201316 kwietnia, 2024kuchnia polska, Obiady, Okazje, Wielkanoc, wieprzowina, wołowina i baranina

Jeśli marzycie o soczystej pieczeni, a żaden z zachwalanych dotychczas sposóbów nie spełnił waszych oczekiwań, wypróbujcie ten. Potrzebny będzie ciężki żeliwny garnek, z równie ciężką i szczelną pokrywką, piekarnik oraz, oczywiście, porządny kawał mięsa – na pieczeń nie mniejszy niż kilogramowy. Do tego parę dodatków do smaku, a przy okazji, by mieć z czego zrobić sos. Teraz, jesienią, zróbcie do pieczeni sos na bazie cebuli, jabłek i cydru. Smaczny i prosty, a co ważniejsze, robi się sam, podczas pieczenia mięsa. Jeśli macie do nakarmienia większą grupę osób, szynka duszona z cydrem i jabłkami będzie idealna. Jeśli trochę jej zostanie, nie ma problemu, świetnie smakuje  na zimno, do kanapek. Dobrze się również mrozi.

szynka-pieczona-z-cydrem-i-jablkami

Szynka duszona
z cebulą, jabłkami i cydrem

8-10 porcji do obiadu

  • 1½ kg szynki wieprzowej, niezbyt chudej
  • 1½ łyżki soli morskiej
  • olej do smażenia
  • 800 g cebuli, pokrojonej w piórka
  • 2 jabłka, pokrojone w ósemki, bez gniazd nasiennych
  • 330 ml cydru
  • 5 gałązek tymianku
  • 1 liść laurowy
  • 10 ziaren pieprzu
  • 3 ząbki czosnku

Szynkę umyj, osusz i natrzyj solą. Odłóż przynajmniej na godzinę.

Piekarnik rozgrzej do 170ºC.

Na patelni rozgrzej cienką warstwę oleju i obsmaż na nim mięso, że wszystkich stron, na rumiano. Odłóż na bok. Na tej samej patelni zrumień cebulę, następnie jabłka i przełóż je do żeliwnego garnka. Na patelnię wylej cydr, gotuj, dopóki ¼ nie odparuje, następnie przelej do garnka z cebulą i jabłkami. Na cebuli połóż obsmażone wcześniej mięso i przyprawy – tymianek, liść laurowy, pieprz i czosnek, owinięte w kawałek gazy. Garnek przykryj – pokrywka ma być dość szczelna, żeby para nie wydostawała się na zewnątrz. Jeśli nie masz bardzo szczelnego przykrycia, zaglądaj do garnka raz na godzinę i w razie potrzeby dolej wody.

Wstaw do nagrzanego piekarnika i duś, aż mięso zrobi się bardzo miękkie, przez mniej więcej 3 godziny.

Po wyjęciu szynki z piekarnika poczekaj około kwadransa, zanim ją pokroisz (możesz też podać w całości). W tym czasie zrób sos, miksując na gładko wszystko, co zostało w garnku, oprócz przypraw zawiniętych w gazę. Gdyby sos był za gęsty, dolej trochę gorącej wody lub bulionu.

Szynkę możesz podać na cząstkach jabłek, obsmażonych na złoto z selerem łodygowym i orzechami włoskimi.

 

 

8 komentarzy

Leave a Reply