Skip to main content

Syrop z marakui

By 19 sierpnia, 201331 stycznia, 2018Dodatki, Napoje, przetwory na zimę, soki i syropy

Minęło już ładnych parę lat odkąd ostatni raz miałam okazję widzieć i jeść świeżą marakuję, więc trochę z niedowierzaniem patrzyłam w sklepie na fioletowe owoce. Ale tak, to była marakuja! Wzięłam cztery, na dobry początek, ale nie od razu się do nich dobrałam. Owoce miały gładką i lśniącą skórkę, a to oznaczało, że jeszcze nie są w pełni dojrzałe i trzeba je zostawić w ciepłym miejscu na parę dni, albo i dłużej, żeby dojrzały. Są dobre do zjedzenia, gdy skórka im się nieco pomarszczy.

Marakuja (in. passiflora, męczennica jadalna lub granadilla purpurowa) ma niezwykły galaretowaty, słodko-kwaśny miąższ, o mocnym aromacie, nieporównywalnym z niczym innym. Miąższ ten jest też bardzo dekoracyjny, a to dzięki intensywnej żółto-pomarańczowej barwie i czarnym pestkom, Można go więc bez żadnych przeróbek wykorzystać do dekoracji deserów lub zjadać na surowo.

Ponieważ u nas ciągle upał – swoją drogą, mam go już serdecznie dosyć i naprawdę nie mogę doczekać się jesieni – pierwsze dojrzałe owoce przerobiłam na słodki syrop z marakui do rozcieńczania wodą sodową lub mineralną gazowaną. Raczyliśmy się nim cały weekend i jeszcze połowa została. Pomysł znalazłam u niezawodnej Donny Hay.

Syrop z marakui - do rozcieńczania

Syrop z marakui
do rozcieńczania

wychodzi ok. 5 szklanek syropu

  • 2 szklanki wody
  • 4 szklanki cukru
  • 1 szklanka miąższu z marakui (4-5 świeżych owoców)
  • ½ szklanki soku z cytryny

Wszystke składniki umieść w garnku. Podgrzewaj na niedużym ogniu, mieszając, aż do rozpuszczenia cukru. Zagotuj, zdejmij z ognia, ostudź i przelej do butelek.

Przechowuj w lodówce do 4 tygodni.

Do picia syrop rozcieńczaj wodą gazowaną. Podawaj z lodem.

marakuja-owoce

Save

17 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny