Skip to main content

Sos pomidorowy – przepis podstawowy

Gdybym miała wskazać, który sos pojawia się najczęściej w naszej kuchni, a tym samym na blogu, nie miałabym problemu. Byłby to sos pomidorowy. I choć nie jest on skomplikowany, a przygotowuje się go stosunkowo szybko, taką gotową pomidorową bazę warto mieć w lodówce, w zamrażalniku lub w spiżarni. Będzie idealny, gdy błyskawicznie chcemy zrobić zupę pomidorowa, lub makaron z sosem pomidorowym. Użyjemy go też do duszenia mięs, zrobienia lazanii, do pizzy itp. Sos pomidorowy daje się doprawić na tyle sposobów, że możliwości są właściwie nieskończone.

sos-pomidorowy-przepis-podstawowy

Podstawowy sos pomidorowy

wychodzi ok. ½ litra sosu

  • 1 kg dojrzałych pomidorów
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 średnia cebula
  • sól, do smaku

Pomidory sparz, obierz ze skórki i posiekaj (wyrzuć twarde piętki).

Na patelni lub w garnku o grubym dnie rozgrzej oliwę, na małym ogniu i zeszklij na niej cebulę. Cebula ma być miękka, ale nie powinna się zrumienić. Gdy cebula zmięknie, dodaj do niej posiekane pomidory. Gotuj sos, na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż mniej więcej połowa odparuje, 20-30 minut.

Świeży sos pomidorowy możesz trzymać w lodówce do tygodnia lub zamrozić, oczywiście po ostudzeniu. Sos można również pasteryzować.

Mój sos zostawiam, w stanie „dzikim”, z pestkami, nie do końca rozgotowanymi kawałkami pomidorów, co widać na zdjęciu. Jeśli lubisz gładkie sosy, po ugotowaniu zmiksuj go i/lub przetrzyj przez sitko.

Zimą zrób sos pomidorowy z pomidorów z puszki. Weź dwie puszki pomidorów w miejsce kilograma świeżych.

***

Co robimy dalej z sosem pomidorowym?

  1. Używamy go do zapiekania lazanii, muszli makaronowych lub cannelloni. Albo do gnocchi lub kopytek.
  2. Doprawiamy podsmażonym czosnkiem i posiekaną papryczką peperoncini i mamy sos arrabiatta
  3. Dusimy z nim mięso, np. gicz, po doprawieniu na ostro, albo klopsy we włoskim stylu, lub klopsy z jagnięciny, po dodaniu do niego czosnku, kolendry i kminu.
  4. Posypujemy świeżo startym parmezanem i świezymi ziołami, np. bazylią i mieszamy ze spaghetti.
  5. Rozcieńczamy dowolnym bulionem, dodajemy ulubiony makaron lub ryż i mamy zupę pomidorową.
  6. Dodajemy boczek (a jak mamy to pancettę), czosnek, starty ser pecorino lub parmezan, trochę ostrej papryki i mamy sos amatriciana.

itd. itp.

 

 

 

 

 

 

2 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny