Skip to main content

Sos tatarski bez majonezu

By 7 kwietnia, 201631 stycznia, 2018dodatki do obiadu, kuchnia polska, Okazje, sosy zimne, Wielkanoc

Jeśli unikacie sosu tatarskiego, bo nie lubicie (bądź nie chcecie jeść) majonezu, mamy dla was rozwiązanie. Majonez jest bazą w tradycyjnym sosie tatarskim, ale można sobie poradzić bez niego. Jeśli połączymy śmietankowy, puszysty serek i gęstą kwaśną śmietanę, otrzymamy gęsty, kremowy sos, który wystarczy tylko wymieszać z bardziej lub mniej tradycyjnymi dodatkami. W tej wersji znalazły się: kwaśne kapary i starty ogórek konserwowy, drobno posiekana szalotka oraz szczypiorek. Mamy smaczny sos tatarski bez majonezu, fantastyczny dodatek do ryb, pasztetów, wędlin, który może też służyć jako sos do frytek, dip do chipsów oraz smarowidło do kanapek.

sos tatarski bez majonezu

Sos tatarski bez majonezu

6-8 porcji

  • ½ szklanki gęstej, kwaśnej śmietany 30%
  • 1 serek śmietankowy, puszysty (140g)
  • 2 ogórki konserwowe, drobno starte i odciśnięte (¼ szklanki)
  • ¼ szalotki, drobno posiekanej (1 czubata łyżka)
  • 1 łyżka drobno posiekanych kaparów
  • 1 łyżka drobno posiekanego szczypiorku
  • sól i pieprz, do smaku

Połącz śmietanę i serek przy pomocy rózgi. Dodaj resztę składników: starte i odciśnięte ogórki (na razie zachowaj sok z ich odciskania), szalotkę, kapary i szczypiorek. Wymieszaj łyżką. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Odstaw na 5-10 minut. Po tym czasie spróbuj i jeśli trzeba, dodaj więcej soli, a jeśli sos jest za mało kwaśny – wymieszaj go z 1-2 łyżeczkami odciśniętego z ogórków soku.

Sos tatarski bez majonezu przechowuj w lodówce, do kilku dni. Wymieszaj przed podaniem, jeżeli zacznie „puszczać” wodę.

Koniecznie odciśnij starte ogórki przed dodaniem ich do sosu, żeby go za bardzo nie rozrzedziły. Zamiast ogórków konserwowych możesz użyć korniszonów.

Taki sos może zastąpić masło do smarowania kanapek, szczególnie tych z szynką.

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny