Skip to main content

Serowe kulki labneh w oliwie z ziołami

Serowe kulki labneh w oliwie są po prostu rewelacyjne! Kiedyś już poświeciłam cały wpis na blogu temu, jak zrobić labneh w domu, więc zanim zabierzecie się za produkcję tych serowych kulek (a stanowczo powinniście to zrobić), przeczytajcie go sobie >tutaj<. Sprawa jest bardzo prosta, potrzebny jest tylko dobry jogurt, najlepiej domowy i trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo serek parę dni odcieka w lodówce, na sitku. Nasz stał tak sobie trzy dni, potem utoczyliśmy z niego malutkie kulki, które jeszcze na parę godzin warto zostawić na tacy lub talerzu w lodówce, do lekkiego obeschnięcia i już. Zalewamy je aromatyczną, ziołową oliwą. Po dobie spędzonej w oliwie kulki serowe są gotowe do zjedzenia – albo prosto ze słoika, razem z oliwą, albo dodatkowo posypane przyprawami, np. zatarem, chili w płatkach i solą. Pajda świeżego pieczywa i będziecie w niebie.

serowe kulki labneh w oliwie z zatarem i ciabattą

Serowe kulki labneh w oliwie z ziołami, czosnkiem i ostrą papryczką

na słoik 500 ml

  • 220 g domowej roboty serka labneh (z 1 litra jogurtu)
  • ok. 1½ szklanki łagodnej oliwy
  • 3 cienko ścięte paski skórki cytrynowej
  • 2 gałązki romarynu
  • 2 małe suszone papryczki peperoncini
  • 1 mały ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
  • dodatkowo: świeże pieczywo, zatar, dukkah, chili w płatkach, sól w płatkach

Z dobrze osączonego serka labneh zrób małe kulki (po 1-2 łyżki serka na każdą), formując je szybko w zmoczonych wodą dłoniach. Ułóż je na tacy lub talerzu, tak by się nie stykały i odstaw na 2-3 godziny, do lodówki.

Oliwę podgrzej w małym garnuszku, razem z przyprawami: skórką cytrynową, rozmarynem, papryczkami i czosnkiem. Oliwa ma być gorąca, ale nie powinna parzyć – wyłącz ogień, gdy przyprawy zaczną pachnieć. Odstaw do ostudzenia.

Serowe kulki ułóż w czystym, suchym słoiku i zalej ostudzoną oliwą, razem z przyprawami. Jeśli trzeba dolej więcej oliwy, tak, by zakryła kulki. Zamknij słoik i odstaw na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Po ponownym otwarciu przechowuj w lodówce (wyjmuj na 20 minut przed spożyciem).

Podawaj do świeżego, jasnego pieczywa, np. ciabatty. Labneh można podawać tylko z oliwą, w której się marynowały lub dodatkowo posypać przyprawami, np. zatarem, chili w płatkach itp.

Serowe kulki w oliwie można przechowywać nawet przez kilka tygodni, ale założę się, że zjecie je szybciej.

Opis całej procedury robienia labneh z domowego jogurtu znajdziecie w tym poście.

 

ser labneh w oliwie z rozmarynem, czosnkiem i ostrą papryczką

Save

Save

Save

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny