Skip to main content

Schab pieczony z czosnkiem i majerankiem

Schab pieczony to jeden z naszych ulubionych mięsnych dodatków do pieczywa. Jego przygotowanie nie jest ani skomplikowane, ani pracochłonne, ani kosztowne. Ładny kawałek schabu wystarczy natrzeć solą i przyprawami, odstawić do zamarynowania, a następnie upiec. Otrzymamy kawałek pysznej, domowej, soczystej wędliny, która będzie bić na głowę większość kupnych. Byle go za mocno nie wysuszyć! Schab pieczony z czosnkiem i majerankiem to chyba najprostsza wersja tej pieczeni, a jednocześnie – moja ulubiona.

Takiego schabu używam nie tylko do kanapek. Zaraz po upieczeniu, kiedy lekko sobie odpocznie, kilka grubych plastrów zawsze zjadamy do obiadu. Reszta, po wystudzeniu i pokrojeniu w cieniutkie plasterki robi za dyżurną wędlinę kanapkową.

Jeśli szukasz pieczeni na specjalne okazje zobacz schab pieczony nadziewany suszonymi figami

MK--schab--pieczony--na--kanapki--obiad

Prosty schab pieczony
z czosnkiem i majerankiem
  • 1 kg kawałek schabu, najlepiej z cienką warstwą tłuszczu
  • ¾ łyżeczki drobnej soli
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekane lub roztarte
  • ½ łyżeczki suszonego majeranku
  • ¼ łyżeczki soli gruboziarnistej  lub w płatkach
  • opcjonalnie: kolorowy pieprz, do posypania

Schab umyj, dobrze osusz ręcznikiem papierowym. Natrzyj całość drobną solą, a spód (stronę bez tłuszczu) natrzyj czosnkiem i majerankiem. Odłóż do zamarynowania na minimum 1 godzinę (możesz zostawić na noc w lodówce).

Rozgrzej piekarnik do 180ºC.

Schab przełóż na ruszt ustawiony na blasze, stroną natartą czosnkiem i majerankiem do dołu, a stroną z tłuszczem do góry. Wierzch przetrzyj delikatnie kawałkiem ręcznika papierowego, żeby usunąć nadmiar wilgoci i posyp solą gruboziarnistą lub w płatkach. Wstaw do piekarnika i piecz około godziny, aż wierzch się zrumieni, a środek odpowiednio wypiecze.

Po wyjęciu z piekarnika, pozostaw schab na ruszcie na przynajmniej kwadrans, a dopiero potem krój. Możesz posypać kolorowym pieprzem przed postawieniem na stole. Przed pokrojeniem na cienkie plastry do kanapek, wystudź pieczeń kompletnie.

Schab nacieram czosnkiem i majerankiem tylko od dołu, żeby przyprawy nie spaliły sie w trakcie pieczenia.

Wybieraj schab z warstwa tłuszczu (nie musi być gruba). Będzie ona chronić mięso przed wysuszeniem w trakcie pieczenia i doda mu smaku.

Jeśli posiadasz termometr kuchenny, użyj go, by sprawdzić temperaturę mięsa w trakcie pieczenia. Schab będzie dobry, gdy jego środek osiągnie 62ºC, ale jeśli preferujesz lepiej wypieczony poczekaj, aż dojdzie do 70ºC. Ten efekt uzyskasz piekąc 1 kg schabu w 180ºC przez godzinę – choć to zależy też od piekarnika.

 

 

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny