Sałatka z fenkułem, cykorią i mandarynkami

W tej sałatce zakochałam się od pierwszego kęsa, a stan ten pogłębiał w miarę jak znikała z talerza. Była to pierwsza tak lekka i delikatna sałatka od dłuższego czasu i chyba już zatęskniłam za świeżymi, chrupiącymi warzywami. Trochę słodyczy, trochę kwasowości, odrobina goryczki – no jak jej  nie kochać? Nie mówiąc już o tym, że fenkuł, jeden z jej składników, zaliczany jest do afrodyzjaków. Tak samo, jak kalarepa, ocet winny oraz oliwa. Bo wszystko, co zawiera dużo witamin oraz minerałów, działa orzeźwiająco, pobudza nie tylko przemianę materii, ale również nasze zmysły. Sałatka z fenkułem, kalarepą, cykorią i mandarynkami musiała się więc tutaj pojawić z okazji Dnia Zakochanych.

Do picia w Dzień Zakochanych: Truskawkowa mimoza

Kolejna pozycja w menu walentynkowym: Małże w białym winie

Chociaż to moja propozycja na Walentynki, podaję ilości wystarczajace na cztery do sześciu porcji. Po pierwsze, sałatka jest tak dobra, że być może będziecie chcieli zjeść jej więcej. Po drugie, rozdrobnione warzywa, jeśli nie zostały połączone z sosem, można przechowywać w lodówce do 2 dni. Po trzecie – nie wnikam, w jak dużym gronie będziecie świętować.

salatka-walentynkowa-mandarynki-fenkul-cykoria

Sałatka z fenkułem, cykorią i manadarynkami

4-6 porcje

  • 6 liści radicchio, porwanych na mniejsze kawałki
  • 2 małe cykorie, podzielone na listki
  • 1 bulwa kopru włoskiego, pokrojona w cienkie plasterki
  • 1 mała kalarepa, obrana, pokrojona w zapałkę
  • 2 łyżki koperku, większe kawałki
  • 4 mandarynki, obrane, podzielone na cząstki, bez błon
  • mandarynkowy winegret (przepis poniżej)

Rozdrobnione warzywa wymieszaj z cząstkami mandarynek i koperkiem. Połącz z sosem bezpośrednio przed podaniem.

Według przepisu z tej strony, wersja lekko zmodyfikowana.

Uwagi:

Koper włoski i kalarepa powinny być pokrojone bardzo cienko. Im cieńsze będą wiórki kopru i zapałka z kalarepy, tym smaczniejsza wyjdzie sałatka.

Warzywa oraz sos można przygotować wcześniej i trzymać w lodówce. Warzywa wymieszaj, zamknij w szczelnym pojemniku, żeby nie wysychały. Obrane ze skórki i błon mandarynki przechowuj oddzielnie, tak samo sos. Wszystko wymieszaj bezpośrednio przed podaniem.

 

dressing-mandarynkowy

* Mandarynki można zastąpić dobrą, dojrzałą, słodką pomarańczą, a sok mandarynkowy do winegretu – świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym.

Informacje o afrodyzjakach zaczerpnęłam z książki Erotyczne menu, albo sekrety Afrodyty/Otto Koch, Joachim Heer.

12 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny