Ci, którzy zaglądają na naszą facebookową stronę, widzieli już pewnie jabłkowy anons. Tak, jesienią będą tutaj rządzić jabłka. Przypominać o tym ma też baner w prawym górnym rogu, który po kliknięciu w niego pokaże wszystkie jabłkowe przepisy z bloga. Obecnie wszystkie jabłkowe przepisy znajdziecie w poście Przepisy z jabłkami- jedz jabłka. Lista jest na razie krótka, ale będzie się rozwijać, obiecuję. Lista naszych przepisów z jabłkami stale się rozwija. Bo jabłka to moje ulubione owoce. Nawet kiedy zachwycam się mango, kiedy opowiadam o tęsknocie za malinami i rozpływam się nad smakiem fig, jabłko i tak pozostaje moim numerem jeden. Nie mam tu, w Korei, pod ręką tylu odmian, co w Polsce, dlatego brak różnorodności owoców postanowiłam sobie zrekompensować różnorodnością przepisów. Będą tu jabłkowe potrawy zimne i gorące, słodkie i słone, swojskie i… mniej swojskie. Wszystkie smaczne. Cykl zaczynają racuchy z jabłkami.
Gdy tylko pomyślałam o jabłkach i ich zastosowaniu w kuchni, jako pierwsze przyszły mi na myśl racuchy. Nie szarlotka, nie strudel, a właśnie racuchy. I to koniecznie racuchy z jabłkami. Nie wiem, czemu, bo nie jadłam ich już całe wieki. Powiem wam – po takiej przerwie smakowały nadal wyśmienicie.
Drożdżowe racuchy z jabłkami
dla 4 głodnych osób
ciasto:
- 1/2 kg mąki pszennej, przesianej
- 25 g drożdży suszonych
- szczypta soli
- 2 łyżki cukru z wanilią
- 1 duże jajko
- ok. 2 szklanki mleka, letniego
dodatkowo:
- 1 duże jabłko
- klarowane masło do smażenia
- cukier puder zmieszany z cynamonem, do posypania
Mąkę wsyp do dużej miski razem z drożdżami, solą i cukrem. Wbij jajko i zacznij mieszać, np. przy pomocy dyżej łyżki lub solidnej rózgi, dolewając stopniowo mleko. Ciasto powinno byc dość gęste, ale tak by ciągle dawało się mieszać bez większego wysiłku. W razie potrzeby dodaj więcej mleka.
Miskę z ciastem przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na 1-11/2 godziny. W tym czasie ciasto powinno podwoić objętość.
Na dużej patelni rozgrzej klarowane masło. Tłuszcz powinien solidnie pokrywać dno patelni. Przygotuj jabłko – podziel je na ćwiartki, wydrąż gniazda nasienne, resztę pokrój na mniejsze cząstki (ja lubię bardzo cieniutkie plasterki i nie obieram jabłka ze skórki). Wykładaj na patelnię porcje ciasta przy pomocy umaczanej w wodzie łyżki (ciasto dość mocno się klei). Na wierzch każdego placuszka połóż po dwa kawałki jabłka, wciskając je lekko w ciasto. Smaż powoli, na niedużym ogniu, żeby nie spalić placków zanim środek się dopiecze. Gdy spód racuchów będzie zrumieniony, przewróć je, przyciśnij lekko łopatką i dosmaż z drugiej strony.
Podawaj gorące, posypane cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.
∴
Ostatnia aktualizacja 24.11.2016
Tradycyjne, pyszne od zawsze. 🙂 Dzisiaj na obiad sobie zrobię, po obejrzeniu Twoich zdjęć nie można inaczej 😉
Chyba nie ma osoby, która by ich nie lubiła 🙂
Przypomnialas mi o racuchach z jablkami – cale wieki ich nie jadlam! Kojarza mi sie z rodzinnym domem…
muszę zrobić takie z jabłkai, bo wieki nie jadłam;)
Muszą być pycha, zatęskniłam, kiedyś jadłam częściej – u mamy:)
Dziekuję z odwiedziny i komentarze!
I cieszę się, że dzieki temu wpisowi parę osób przypomniao sobie o racuchach, ja też miałam w ich robieniu i jedzeniu długą przerwę.
Ale piękne te racuchy ! Ja dziś zrobię takie, ale ze śliwkami. Lubię bo są kwaskowate, ale te jabłkowe mają lepszy kształt. A te ze zdjęcia są po protu idealne : )
Racuchy z jabłkami! Smak z dzieciństwa! Mniam!