Skip to main content

Pralinki bakaliowe – z suszonych owoców i orzechów

By 4 grudnia, 20154 kwietnia, 2024Boże Narodzenie, desery z czekoladą, Na słodko, Okazje

Pralinki bakaliowe zrobisz bardzo prosto z kilku zaledwie składników: z kakao, orzechów, suszonych owoców i syropu klonowego. Po zmiksowania wychodzi z nich bardzo plastyczna masa plastyczna, z której można ulepić słodkie i zdrowe pralinki. Wystarczył je później obtoczyć w kakao lub zanurzyć w czekoladzie i voilà – smakowite kuleczki gotowe. Pralinki z orzechami i owocami, czyli bakaliowe, smakują nieziemsko dobrze! Co więcej,  mogą być jedzone bez wyrzutów sumienia. A jaki ładny byłby z nich prezent świąteczny – wystarczy powkładać je w małe papilotki i ładnie zapakować.

MK--pralinki--bakaliowe

Pralinki bakaliowe

wychodzi 10 sztuk

  • 100 g suszonych owoców (morele, śliwki, rodzynki itp.)
  • 50 g zmielonych orzechów laskowych
  • 1 łyżka naturalnego kakao
  • 1-2 łyżki syropu klonowego
  • do wykończenia: 2 łyżki kakao lub 100 g gorzkiej czekolady

Suszone owoce posiekaj z grubsza.

Orzechy laskowe upraż na patelni, mieszając, aż zaczną pachnieć. Przełóż je do malaksera razem z suszonymi owocami, kakao i 1 łyżką syropu klonowego. Miksuj, aż składniki połączą się. Gdyby masa była za twarda, dodaj resztę syropu klonowego.

Z masy bakaliowej formuj okrągłe pralinki używająć łyżki (15 ml) jako miarki. Obtaczaj je w kakao lub w roztopionej czekoladzie. Przechowuj w lodówce.

Czekoladę do obtoczenia pralinek rozpuść w kąpieli wodnej: metalową miskę z posiekaną czekoladą postaw na garnku z niewielką ilością wody, gotującej się na bardzo małym ogniu. Czekoladę mieszaj, aż się rozpuści, następnie zdejmij z ognia, ale dalej trzymaj na garnku z goracą wodą. Pralinki nadziewaj na wykałaczkę. Zanurzaj pojedynczo w czekoladzie i odkładaj na matę silikonową lub folię spożywczą, wyjmując wykałaczkę. Zostaw do stwardnienia czekolady.

 

MK--pralinki--bakaliowe--w--czekoladzie

 

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny