Skip to main content

Powidła truskawkowe

Powidła truskawkowe zrobiłam w tym roku chyba rzutem na taśmę, bo z tego co widzę, sezon truskawkowy ma się ku końcowi. Ale jeśli trafię jeszcze na ładne truskawki, usmażę dodatkową partię, bo słoiczek który otworzyłam był przepyszny i pachniał oszałamiająco. Choć nie dodałam do nich nic poza niewielką ilością cukru, powidła pachniały, jakby zawierały dodatek wanilii. To dzięki  temu, że zostały dobrze wysmażone, a cukier lekko się skarmelizował.

Powidła truskawkowe smaży się tak jak klasyczne powidła śliwkowe. Można to zrobić za jednym podejściem lub rozłożyć sobie gotowanie na 2-3 dni. Stanowczo trzeba ich pilnować pod koniec smażenia, kiedy truskawki całkiem się rozpadną, a masa mocno zgęstnieje. Nie zapomnijcie wtedy o ciągłym mieszaniu, bo gęste powidła mogą się łatwo przypalić!

Zobacz też przepis na konfiturę truskawkową z wanilią

Powidła truskawkowe

Powidła truskawkowe

na 5-6 słoiczków

  • 4 kg dojrzaych truskawek
  • 1 szklanka cukru (lub do smaku)

Truskawki przepłucz, osącz i odszypułkuj. Przełóż do dużego, szerokiego garnka, zasyp cukrem i lekko ugnieć. Odstaw na pół godziny, żeby puściły sok.

Gdy truskawki puszczą sok, postaw garnek na średnim ogniu. Gotuj bez przykrycia i zbieraj białą pianę, która pojawi się na powierzchni. Zmiejsz ogień, gdy część soku odparuje. Gotuj powidła przez kilka godzin (min. 4-5 godzin), aż masa truskawkowa zgęstnieje i nabierze ciemnego koloru. Gdy masa zacznie gęstnieć, przemieszaj ją od czasu do czasu. Pod koniec gotowania, gdy powidła zaczną się robić bardzo gęste, mieszaj cały czas, aby uniknąć przypalenia.

Gdy truskawki nabiorą odpowiedniej konsystencji, przekłóż je, jeszcze gorące, do czystych, wyparzonych słoiczków i natychmiast zakręć. Powinny się szczelnie zamknąć bez pasteryzowania.

Klasyczne powidła nie zawierają dodatku cukru, ale moje truskawki były kwaskowate, więc dodałam go trochę. Powidła wyszły słodko-kwaskowe, bardzo dobre i bardzo aromatyczne. Dodaj więcej cukru, jeśli lubisz słodkie smarowidła.

Słoiki z powidłami możesz dodatkowo pasteryzować, ale moje zamknęły się ładnie bez tego.

Moje słoiki miały po 200 i 250 ml.

Save

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny