Jeśli powiem, że pierogi ruskie są jednymi z moich ulubionych, nie skłamię. Ale też nie będzie to cała prawda, bo ja właściwie kocham wszystkie pierogi! I mięsne, i wege, i z owocami. Choć przyznam, pierogi z ziemniakami i twarogiem nie od razu zdobyły moje serce. Pierwsze podejście do nich, lata świetlne temu, w jakimś barze mlecznym, nie było udane. Musiałam spróbować domowych, dobrze zrobionych i przyprawionych, żeby je pokochać. Teraz najbardziej smakują mi pierogi ruskie w wykonaniu Witka, który wie, jak odpowiednio doprawić farsz i idealnie przysmażyć cebulkę. Koniecznie spróbujcie jego wersji ruskich z ziemniakami doprawionymi słodką, czerwoną papryką i świeżo zmielonym, białym pieprzem. Niebo w gębie! Ale farsz to nie wszystko. Ciasto pierogowe, które tym razem Witek wykorzystał, jest po prostu mistrzowskie. Miękkie, jedwabiste, daje się bardzo cienko wałkować i dobrze się skleja. Jego sekret? Kremowy serek Philadelphia i mąka tortowa. Coś czuję, że będzie to moje ulubione ciasto na pierogi.
Zobacz przepis na pierogi z farszem z ziemniaków i karmelizowanej cebuli
Pierogi ruskie
z ziemniakami, twarogiem i smażoną cebulką
na 60-64 pierogi
- 800 g ugotowanych, ostudzonych ziemniaków (4 szklanki utłuczonych)
- 400 g cebuli (2 duże)
- olej do smażenia
- 1 jajko
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól i biały pieprz, do smaku
- 200 g twardszego twarogu (1½ szklanki drobno pokruszonego)
- serowe ciasto na pierogi – patrz przepis poniżej
- dodatki: stopione masło, olej lub podsmażona cebulka, świeżo mielony pieprz
Ugotowane i ostudzone ziemniaki rozgnieć dokładnie tłuczkiem. Cebulę usmaż na cienkiej warstwie oleju, na średnim ogniu, na złoty kolor. Gdy przestygnie dodaj ją do ziemiaków razem z jajkiem, papryką, solą i białym pieprzem. Wymieszaj łyżką na jednolitą masę. Na koniec wmieszaj w masę drobno pokruszony twaróg.
Z masy ziemniaczanej uformuj kulki, mniej więcej 1 łyżka masy na kulkę.
Serowe ciasto na pierogi wałkuj cienko i wykrawaj z niego krążki o średnicy ok. 8½ cm. Zrób pierogi. Brzegi krążków zwilż lekko wodą (np. pędzlem), na środek nałóż po kulce nadzienia, spłaszcz je lekko. Złóż krążek na pół i zlep palcami brzegi. Gotowe pierogi odkładaj na oprószoną maką stolnicę lub blachę. Pierogi możesz zamrozić.
Gotowe pierogi wrzucaj partiami na delikatnie wrzącą, posoloną wodę. Gotuj 2-3 minuty od wypłynięcia (mrożone 4-5 minut).
Podawaj polane stopionym masłem, skropione olejem rzepakowym wyciskanym na zimno lub z okrasą z podsmażonej cebulki. Posyp świeżo zmielonym pieprzem.
***
Serowe ciasto na pierogi, czyli ciasto pierogowe z dodatkiem kremowego serka Philadelphia, to najlepsze ciasto pierogowe z jakim miałam dotychczas do czynienia. Jest bardzo elastyczne, delikatne, wręcz jedwabiste. Łatwo i cienko się wałkuje, dobrze skleja, żaden pieróg jeszcze nam się nie rozpadł w czasie gotowania. Im cieniej rozwałkowane, tym lepiej smakuje.
To ciasto na pierogi na początku lepiej wymieszać w malakserze, bo jest kleiste. Gdy składniki się połączą można wyłożyć je na blat i dokończyć zagniatanie ręcznie, aż przestanie się kleić, w razie potrzeby podsypując je mąką.
Serowe ciasto na pierogi – bardzo delikatne
na 60-64 pierogi
- 1 opakowanie (125 g) serka Philadelphia, w temperaturze pokojowej
- 1 jajko
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyżki ciepłej wody
- 250-300 g mąki pszennej tortowej + trochę do podsypania
Serek umieść wraz z jajkiem, solą i wodą w misce malaksera i wymieszaj do połączenia. Dodawaj po trochu 250 g mąki i mieszaj dalej, aż uzyskasz jednolite ciasto. Przełóż je na stolnicę podsypaną mąką i zagniataj ręcznie, aż ciasto przestanie się kleić, zrobi się gładkie, elastyczne i lśniące. W razie potrzeby dosypuj więcej mąki. Z ciasta uformuj kulę, włóż je do miski, przykryj folią i odstaw na przynajmniej pół godziny, żeby odpoczęło.
Ciasto podziel na 4 części. Wałkuj partiami na podsypanej mąką stolnicy. Resztę ciasta trzymaj pod ściereczką. Wykrawaj krążki o średnicy ok. 8½ cm i nadziewaj dowolnym farszem. Resztki ciasta możesz jeszcze raz zagnieść, rozwałkować i wykroić kilka dodatkowych krążków.
Bardzo kratywne ciasto, a pierogi ruskie pycha!
To też moje ulubione!
🙂
Pierogi uwielbiam, ale z takiej wersji nie jadłam. Tradycyjne ruskie lubię, te też chętnie wypróbuję 🙂
Polecam też tę wersję 🙂
Lepsze od ciasta na maślance? Dla mnie maślankowe posiada wszystkie właściwości, o których piszesz. Innego nie robię od lat.
A wiesz, że tak 🙂 Maślankowe prostsze i bardzo dobre, ale to jest cudownie jedwabiste i bardzo delikatne.
Bardzo apetyczne pierożki! Ja lubię, a moja rodzinka nie. Nie chce mi się robić dla samej siebie, więc wpraszam się!
Zapraszam 🙂 Mamy ładny zapas, starczy i dla gości.
wspaniałe, pyszne pierogi <3
Tak jest 🙂
Uwielbiam pierogi! Szczegolnie takie z serem i smietana ale i ruskimi nie pogardze 🙂 Mam swoj sprawdzony przepis na ciasto ale chetnie wyprobuje cos nowego 🙂
Gdyby nie blog, pewnie zostałabym przy moim pierwszym (i bardzo dobrym!) cieście na pierogi. A tak to z ciekawości choćby człowiek próbuje nowych rzeczy 🙂