Skip to main content

Piernikowe tiramisu,  czyli słodkie poświąteczne reminescencje.

Coś trzeba było zrobić z okrawkami ciasta na piernik staropolski, które zostały mi po przykrojeniu blatów. Coś, co będzie dobrze smakować i wyglądać oraz ukryje fakt, iż piernikowe okrawki są, cóż – po prostu resztkami ciasta. I czym bez wstydu będę mogła poczęstować gości. O tiramisu z wykorzystaniem pierników zamiast biszkoptów usłyszałam pierwszy raz rok temu, ale dopiero teraz trafiła mi się idealna okazja do jego wypróbowania. Za wyjątkiem wymienienia biszkoptów na piernik, wszystko jest jak w klasycznym włoskim deserze – krem z serka mascarpone utarty z żółtkami i ciasto moczone w mocnej kawie z odrobiną likieru. A nie, jednak dorzuciłam do kremu odrobinę skórki pomarańczowej, ale piernik aż się o to prosił.

Spałaszowaliśmy swoje porcje ze smakiem. I chyba nawet wolę wersję piernikową od klasycznej włoskiej z biszkoptami. Chociaż nie wiem, czy zdobyłabym się na powiedzenie tego głośno w obecności  naszego włoskiego przyjaciela. Może jednak ten wniosek zachowam, przynajmniej na razie, dla siebie.

piernikowe-tiramisu

Piernikowe tiramisu

4 spore porcje

  • 4 żółtka
  • 4 łyżki drobnego cukru
  • 500 g serka mascarpone, w temperaturze pokojowej
  • 1/2 łyżeczki skórki pomarańczowej, świeżo startej
  • 2/3 szklanki mocnej kawy, ostudzonej
  • 4 łyżki likieru kawowego
  • 250 g kawałków piernika lub pierniczków
  • niesłodzone kakao, do posypania

Żółtka ubij z cukrem. Gdy cukier się rozpuści, zacznij dodawać po trochu mascarpone, cały czas ubijając masę. Nie ubijaj za długo – mascarpone lubi się warzyć! Na koniec wymieszaj delikatnie ze skórką pomarańczową.

Kawę wymieszaj z likierem i maczaj w niej kawałki piernika. Ułóż warstwę namoczonego piernika na dnie pucharków i przykryj ją połową kremu. Dodaj drugą warstwę ciasta i wyłóż na nią pozostały krem. Wstaw do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem posyp kakao.

Piernikowe tiramisu, tak jak klasyczne, najlepsze jest na drugi dzień po zrobieniu, gdy trochę postoi a smaki się przegryzą.

Posypując wierzch tirmisu kakao, użyj ażurowego szablonu, aby uzyskać ozdobny wzór.

tiramisu-z piernikiem przepis

13 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny