Skip to main content

Pieczony naleśnik z jajkiem i awokado

By 22 kwietnia, 20163 stycznia, 2018jajka, Śniadania, wytrawne

Przedstawiam wytrawną wersję popularnego naleśnika z piekarnika. Pieczony naleśnik, dutch baby, zjedliśmy tym razem z jajkiem sadzonym, awokado, młodym szpinakiem oraz pomidorami i szynką. Zapewnił nam iście królewskie śniadanie, ale będzie również pasował na obiad, bo tak podany pieczony naleśnik jest zaskakująco sycący! To przepis do którego stanowczo będziemy wracać.

Przepis na wytrawny pieczony naleśnik podaję poniżej w wersji na dwie osoby. Jeśli chcecie zrobić pojedynczą porcję, użyjcie połowy składników – jak w przepisie na >słodki naleśnik< dutch baby. Liczba i ilość dodatków – dowolna. Patelnia o średnicy 20 cm, która spokojnie pomieściła pojedynczy naleśnik, okazała się trochę za mała na podwójną porcję – użyjcie tu patelni o średnicy 23-24 cm lub nawet trochę większej, bo ciasto naprawdę mocno przybiera na objętości.

dutch baby pieczony nalesnik z awokado i jajkiem sadzonym

Pieczony naleśnik (dutch baby)
z awokado, szynką, szpinakiem i jakiem sadzonym

podwójna porcja

  • 2 duże jajka
  • ½ szklanki mleka
  • ¼ szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki stopionego i przestudzonego masła
  • ¼ łyżeczki soli
  • 1 łyżka zimnego masła (do paltelni), najlepiej klarowanego.
  • dodatki: garść młodego szpinaku + sos winegret, mały pomidor, ½ awokado, cienkie plasterki szynki i 1-2 jajka sadzone, świeżo mielony pieprz

Nastaw piekarnik na 230°C. Do piekarnika wstaw patelnię i poczekaj, aż się dobrze nagrzeje, przynajmniej 15 minut.

Jajka zmiksuj z mlekiem, mąką pszenną i ziemniaczaną, stopionym masłem oraz solą na gładkie, lejące ciasto naleśnikowe.

Wyjmij patelnię z piekarnika, rozpuść na niej zimne masło, szybko zalej ciastem naleśnikowym i natychmiast wstaw do piekarnika. Piecz 15-20 minut, aż naleśnik wyrośnie i się zrumieni.

Gdy naleśnik będzie się piekł, przygotuj dodatki. Umyty i osuszony szpinak wymieszaj z sosem winegret, pomidora i awokado pokrój w podłużne czastki. Usmaż jajko sadzone. Dodatki poukładaj na gorącym naleśniku, posyp świeżo mielonym pieprzem i podawaj natychmiast.

Na podwójną porcję użyj patelni 23-24 cm lub nawet większej, na pojedynczą wystarczy patelnia o średnicy 20 cm.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny