Skip to main content

Pieczony kurczak mocno paprykowy

By 3 lipca, 201413 lutego, 2016drób, Obiady

Kurczaka w mocno paprykowej paście zrobiłam po raz pierwszy przypadkiem, kombinując, co przyrządzić na kolację, z tego, co akurat mam w lodówce. Dodajmy, że akurat niezbyt pełnej. Czy nie sądzicie, że w takich sytuacjach wymyślane są jedne z lepszych dań? Zamiast po prostu iść na zakupy, bierzemy trochę tego, trochę tamtego i niespodziewanie powstaje kulinarny przebój. Wtedy miałam tylko dwa mrożone udka z kurczaka, zaś jedynym godnym zainteresowania produktem w lodówce był ostry tajski sos chili. Dorzuciłam więc do niego trochę paryki w proszku, zwykłej i wędzonej, czosnku, bo ten zawsze mam i miodu, żeby nieco złagodzić ostrość marynaty. Natarłam, upiekłam. Pieczony kurczak z papryką wyszedł tak dobrze, że już dwa dni poźniej w tym samym zestawie przypraw marynował się nastepny kurczak. A przepis oczywiście musiał trafić na blog.

kurczak-pieczony-paprykowy

Pieczony kurczak z papryką
(mocno paprykowy)
  • kurczak o wadze do 1½ kg
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku
  • ½ łyżeczki słodkiej wędzonej papryki
  • 2 łyżeczki sosu Sriracha
  • 1½ łyżeczki płynnego miodu
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki soli morskiej
  • 2 łyżeczki oleju

Kurczaka umyj i osusz. Obie papryki wymieszaj z sosem Sriracha oraz  miodem. Czosnek posiekaj i rozetrzyj na pastę z solą. Dodaj do paryk razem z olejem i wszystko wymieszaj na gęstą pastę.

Natrzyj kurczaka dokładnie parykową pastą, na zewnątrz i od środka. Nie zapomnij o założeniu rękawiczek! Odstaw do zamarynowania, najlepiej na noc, do lodówki.

Kurczaka położ na na ruszcie, piersiami do góry, i piecz, najpierw przez 30-40 minut w 200°C, a gdy się mocno przyrumieni, nakryj go luźno dużym kawałkiem folii aluminiowej i dopiecz w 180°C kolejne 30-40 minut.

Pozwól mu odpocząć przez kwadrans, zanim zabierzesz się do krojenia.

Jeśli lubisz ostro zjeść, możesz dodać więcej sosu Sriracha.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny